Sankce fungují, ale Rusko doufá v nedůslednost Západu

()

Pátý měsíc pokračuje válka na Ukrajině a Západ uvalil na Rusko dosud nevídané sankce. Mají nějaký dopad a už se účinně projevují?

Představa, že by sankce nebyly účinné, že by poškozovaly více Západ než Rusko, je tvrzení, které velmi rádi používají buďto ruští propagandisté, anebo ti, kteří to tady po nich opakují. Sankce samozřejmě narušují celkový obchodní řád světa, ale je to vedlejší účinek. Jsou namířeny především proti Rusku a budou působit především na Rusko. Jsou mimochodem východiskem z nouze, protože lidstvo zná jen tři možné reakce na agresi: Buďto potlačit agresi přímou válkou, což se Západu nechce, nebo uvalit sankce, což vidíme, anebo nedělat vůbec nic a nechat agresi dospět do svého přirozeného konce.

V tomto případě nejde o běžnou dobyvačnou agresi, kde by šlo o „pouhé“ obsazení cizího území. Je to osudový zápas Ruska a jeho civilizace tzv. Ruského světa, kde panuje kult smrti a destrukce, proti západní euroatlantické civilizaci, která se projevuje na Ukrajině. Ukrajina není pouze válčícím státem. Ukrajina je v podstatě alternativní civilizační nabídkou Západu.

Je zřejmé, že sankce se v Rusku už mocně projevují. Samotné Rusko prostřednictvím Gosstatu, statistického úřadu Ruské federace, uznává, i když velmi dílčím způsobem, že HDP se už letos podstatně snížil. Oni uvádějí třeba tři procenta, ale když se podíváme na jednotlivé položky, třeba strojírenství, nebo stavebnictví, vidíme, že tyto poklesly dramaticky. Když se dnes v Rusku hovoří o „nahrazování dovozu z vlastních zdrojů“, tak je to popření světové zkušenosti, že izolace ekonomice neprospívá. To by Rusko muselo být na konci 20. století na špici světového vývoje, což není. Jak se to snažit obejít? Něco se doveze přes nejzaostalejší země Střední Asie. (Tím se vysvětluje, proč teď Putin třeba navštívil Turkmenistán a Tádžikistán). Tam, kde se Rusko snaží doopravdy nahradit dovoz něčím svým, jsou výsledkem komické debakly. Pak vidíme, že v někdejším McDonald’s mají plesnivé jídlo a něco úplně chybí.

Odchod západního automobilového průmyslu v Moskvě dokonce označují za povzbudivý impulz, a že nyní konečně nastane domácí ruská výroba…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]