Sankce působí. Ruský rozpočet má rekordní deficit takřka dva biliony rublů

Pokles příjmů z exportu ropy a plynu je pro Rusko zdrcující. Ilustrační foto (AdobeStock)

Pokles příjmů z exportu ropy a plynu je pro Rusko zdrcující. Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Z předběžných údajů ruského ministerstva financí je patrné, že federální rozpočet měl v lednu rekordní schodek 1,776 bilionu rublů, což je čtrnáctkrát více, než činil schodek ve stejném období loňského roku, tedy ještě před ruskou agresí vůči Ukrajině.

Podle zpravodajské televize RBC činí lednový schodek 60 procent plánů na celý letošní rok, protože zákon o rozpočtu operuje se schodkem ve výši 2,93 bilionu rublů.

Aktivista, rodilý Bělorus a analytik spolku Evropské hodnoty Andrej Poleščuk, který od začátku ruské invaze na Ukrajinu informuje dennodenně o aktuálním vývoji na twitteru. (Andrej Poleščuk / se souhlasem)

Ruské ministerstvo financí tento stav vysvětluje tím, že se o 35 procent snížily příjmy, a naopak výdaje stouply o 59 procent.

Hlavním důvodem je značný pokles tržeb z prodeje ropy a plynu, které v důsledku sankcí uvalených na Rusko kvůli válce klesly v lednu takřka o polovinu. Ministerstvo to ovšem nevysvětluje jen jako důsledek sankcí, a tudíž poklesu exportu plynu, ale i nižšími cenami uralské ropy. „Neropné a plynárenské výnosy poklesly o 28 procent, zejména kvůli nižším výnosům z DPH a daně z příjmu,“ vysvětlilo schodek ministerstvo.

Aby byly problémy s tak masivním propadem hospodářství a nárůstem schodku alespoň trochu kompenzovány, prodalo ruské ministerstvo financí část zlata z tzv. Fondu národního bohatství. Šlo celkem o 3633 kilogramů zlata. Ze stejného důvodu bylo prodáno i 2,3 miliardy jüanů z rezerv. Příjmy z těchto transakcí však činily v porovnání s obřím schodkem jen 38,5 miliardy rublů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články