Šarapatkovi se za slova o neschopnosti musí omluvit přímo Zeman, rozhodl soud

Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora)

Miloš Zeman | FOTO: Kancelář prezidenta republiky / se svolením autora

Miloš Zeman se má omluvit svému bývalému spolupracovníkovi a radnímu České televize Zdeňku Šarapatkovi za svá slova z roku 2017, kdy o něm prohlásil, že ho v době, kdy byl premiérem, vyhodil kvůli neschopnosti. Šarapatka ale ze Strakovy akademie odešel po dohodě. O tom, že se má hlava státu za svá slova omluvit, rozhodl v pondělí Okresní soud v Rakovníku.

Podle soudu se jednalo o zásah do osobnostních práv žalobce a o úmyslnou dehonestaci. „Do jisté míry musel soud zohlednit to, že došlo k dehonestaci žalovaného, ale žalobce se domáhal pouze omluvy soukromým dopisem. Jde o minimum, o prostou lidskou omluvu a na tu má nárok,“ rozhodl soudce Vladimír Loutocký. Zeman se má omluvit do sedmi dnů od pravomocného rozsudku.

(Týdeník FORUM)

Zmiňovaný výrok o neschopnosti Zdeňka Šarapatky pronesl prezident Miloš Zeman v roce 2017 na TV Barrandov. „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo na Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ řekl Zeman.

Bývalý Zemanův poradce ale trvá na tom, že se rozhodl spolupráci sám ukončit v důsledku osobního zklamání z nečestného jednání tehdejšího premiéra Zemana a také kvůli aféře Olovo. Ta propukla v květnu 2000 během vlády Miloše Zemana a jednalo se o informace o hanopisu, který připravoval poradce premiéra Zemana Vratislav Šíma na místopředsedkyni poslanecké sněmovny Petru Buzkovou.

Miloš Zeman se k soudu osobně nedostavil, ale svá slova o neschopnosti prostřednictvím své obhájkyně vysvětlil tak, že tehdejšímu vedoucímu Úřadu vlády nařídil, ať Šarapatku vyhodí. Ten pak Zemanovi oznámil, že se tak stalo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články