Šárka Fialová: Proč? Protože když se to nechá být, končí to zatýkáním dětí

FORUM 24

Šárka Fialová | FOTO: FORUM 24

Jedna z organizátorek demonstrací Proč? Proto! Šárka Fialová nehodlá vzdát svůj boj proti mocenskému vzestupu Andreje Babiše a Miloše Zemana ani několik týdnů po protestech, které plnily náměstí po celé České republice. Jak aktivistka upozorňuje, pokud necháme hnutí ANO vyhrát ve volbách, hrozí stejná situace jako v Rusku, kde těžkooděnci zasahují proti lidem, kteří nesouhlasí s Putinovým režimem.

Celý facebookový status Šárky Fialové (bez redakčního zásahu):

Uplynulo něco málo přes měsíc od našeho prvního setkání na Václavském náměstí a je na čase si připomenout, proč jsme tam byli. Byli jsme tam mimo jiné proto, abychom upozornili na nebezpečí, které pro naši svobodu představují hromadění všech druhů moci v rukou oligarchy a ignorování Ústavy ze strany hlavy státu.

Také jsme přednesli několik požadavků. Požadavků, které nebyly splněny. Požadavků, o jejichž splnění osoby, kterých se týkaly, ani na vteřinu nezauvažovaly.

Jsme na pomyslné hranici mezi Západem a Východem a momentálně se nacházíme ve stavu křehké rovnováhy, kdy sice stejně jako na Východě demonstrujeme, ačkoliv nečekáme, že by samotní viníci dobrovolně odstoupili, ale zároveň, stejně jako na Západě, po demonstraci odcházíme dobrovolně domů a nemizíme v poutech v policejních antonech.

S jídlem ale roste chuť a každý nedemokratický režim, kterým je jednoznačně i nám hrozící oligarchie, začne dřív nebo později utahovat smyčku.

Často se setkáváme s argumentem, že není koho volit, protože jsou všichni špatní. Nejen často. Dokonce čím dál častěji. Tenhle faul vypuštěný do světa před více než rokem na mimořádném jednání Sněmovny ke kauze Čapího hnízda se šíří jako myšlenkový mor.

Vágní a neurčité namátkové obviňování ostatních nemůže (nebo by v civilizované společnosti alespoň nemělo) sloužit jako omluva toho, že důvodně podezřelý politik setrvává ve svých funkcích a znovu kandiduje.

Pokud přistoupíme na hru PR specialistů Agrofertu a budeme sami přispívat k demoralizaci nerozhodnutých voličů, dost možná se podobných fotografií těžkooděnců nasazených na poklidné demonstranty, jaké jsme viděli včera z Moskvy a dalších měst, dočkáme za pár let i z Prahy. Už zase! Protože, co se v mládí a KGB naučíš, ve stáří jako když najdeš.

Všem odvážným lidem v Rusku, kteří se nebojí vyjít do ulic protestovat proti režimu i přes reálné riziko zatčení, patří naše uznání a podpora. Podpora, kterou můžeme nejlépe vyjádřit tím, že se nenecháme pohltit stejným autoritářským, oligarchickým bahnem.

Nechat v současné situaci vyhrát hnutí ANO, je jako nechat si dobrovolně hned dát šach mat, když máme několik dalších možností, které se dají uhrát.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner