Šaroch je připraven poslat Babiše před soud, další krok musí udělat sněmovna

Andrej Babiš (ANO) (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Státní zástupce Jaroslav Šaroch oznámil nadřízeným, že je připravený poslat expremiéra Andreje Babiše (ANO) před soud kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom web Neovlivní.cz. Zda se tak skutečně stane, bude jasné až ve chvíli, kdy sněmovna znovu zbaví bývalého předsedu vlády imunity.

„Státní zástupce Šaroch už má dle svých slov obžalobu připravenou. V tomto smyslu informoval své nadřízené,“ řekl webu Neovlivní.cz důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek, informaci měl pak potvrdit další zdroj z justice. Státní zástupce Jaroslav Šaroch odmítá cokoli komentovat. „Nezlobte se, ale nebudu se k ničemu vyjadřovat,“ reagoval na poslední dotaz. 

(Týdeník FORUM)

V loňských říjnových volbách byl však Andrej Babiš znovu zvolen poslancem a nabyl imunitu v plném rozsahu. Sněmovna proto musí opět rozhodnout o jeho vydání k trestnímu stíhání. To mandátový a imunitní výbor už v lednu doporučil. Jeho členové tehdy vyslechli státního zástupce Jaroslava Šarocha, pozvánku dostal také bývalý premiér, ten však na jednání nedorazil. Babiš ale vinu dlouhodobě odmítá, stíhání je podle něj politické a na objednávku. 

Plénum sněmovny o vydání Andreje Babiše zatím nerozhodlo. K žádosti by se mohli dostat tento týden, kdy začíná únorová schůze poslanců.

Případ Čapí hnízdo pokračuje třetím volebním obdobím. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala už dvakrát. Kromě předsedy hnutí ANO je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

Policisté původně uzavřeli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo loni na konci května, Babiše i Nagyovou navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak údajně proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat ve druhé polovině září.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno jedenáct lidí včetně členů Babišovy rodiny nebo někdejšího prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který je nyní prvním místopředsedou poslaneckého klubu hnutí ANO. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu stíhání Babiše a Nagyové obnovil.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]