Saša pracuje na hřbitově a nemá rád lidi. Ukrajinská černá komedie míří do českých kin

Ukrajinská černá komedie Já, hrobař (Donart Film / se souhlasem)

Ukrajinská černá komedie Já, hrobař | FOTO: Donart Film / se souhlasem

Do českých kin vstoupí ukrajinská černá komedie Já, hrobař režiséra Alexeje Taraněnka. Snímek, který se celý odehrává na hřbitově, nabízí divákům řadu humorných a šokujících scén, absurdních situací i kriminální příběh. Premiéra filmu je naplánovaná na 27. října letošního roku.

Saša pracuje na hřbitově v Kyjevě, ale nemá rád lidi. Problém je, že s nimi musí komunikovat a okolí očekává, že to bude dělat citlivě. Tváří v tvář pozůstalým, kteří truchlí nad blízkými nebo i kočkami, však nedokáže přemoci svůj neskrývaný sarkasmus. Jeho pohled na svět se snaží změkčit pohledná klientka i jeho vlastní pubertální dcera. V jeho oboru o zákazníky není nouze, navíc se v něm točí nemalé peníze, což velmi dobře ví i banda šílených mafiánů, kteří se na hřbitov nalepili. Černá komedie Já, hrobař sleduje život vyhořelého pětatřicátníka, který se snaží znovu najít cestu k lidem a motivaci opět žít.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„V našem filmu se hluboce tragické věci velmi těsně prolínají s těmi komickými. Vypráví o lidech nepříliš oblíbených profesí – o všech, kteří na hřbitově pracují. Říká nám, že život je krátký a překvapivý. Že dokud milujeme, žijeme,“ říká režisér filmu Já, hrobař Alexej Taraněnko. Během doby, kdy půlka filmového štábu bojuje ve válce, vstoupil film 15. září do ukrajinských kin. V Česku se objevil mezi festivalovými filmy na letošním Febiofestu.

Kvůli černému humoru, absurdnu a šokujícím situacím přirovnávají distributoři film ke snímku Davida Ondříčka Jedna ruka netleská. „Já, hrobař je taková netradiční odreagovačka, která má mnoho podobného s českými snímky. Diváky vtáhne jak černý humor, tak i překvapivé a akční zvraty. Očekáváme návštěvnost i ukrajinských diváků, které by na rozdíl od předešlých ukrajinských filmů tohoto roku mohl Já, hrobař více pobavit,“ vysvětluje distributor filmu Jiří Tuček ze společnosti Donart Film. Snímek společnost distribuuje pod záštitou ukrajinské ambasády.

Film získal mnohá ocenění na ukrajinských i mezinárodních festivalech včetně Molodist Kyiv International Film Festival, Munich Film Awards, Warsaw Film Festival a Middlebury New Filmmakers Festival.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články