Satelitní snímky usvědčují Rusko ze lži. Mrtvá těla ležela ve městě Buča týdny

Snímek z města Buča po osvobození od Rusů (Profimedia)

Snímek z města Buča po osvobození od Rusů | FOTO: Profimedia

Šokující fotografie a videa zavražděných civilistů v Buči nedaleko Kyjeva obletěla celý svět. Satelitní snímky zveřejněné v pondělí vyvrací tvrzení Ruska, že se mrtvá těla objevila v ulicích až poté, co se ruští vojáci z města stáhli. S odvoláním na americkou společnost Maxar o tom informoval list New York Times

Družicové snímky ulice ve městě Buča pochází z poloviny března. Ukazují několik těl civilistů ležící na silnici i mimo ni. A to v místech, kde ukrajinští vojáci podle zveřejněných fotografií našli po stažení ruských sil několik mrtvol.

„Satelitní snímky Maxaru ve vysokém rozlišení, sesbírané nad Bučou na Ukrajině, potvrzují nedávná videa a fotografie na sociálních sítích, na kterých bylo vidět těla ležící v ulicích a ponechané venku několik týdnů,“ popsal podle listu mluvčí společnosti Maxar Technologies Stephen Wood.

Autoři článku v New York Times zveřejnili analýzu zvětšených družicových snímků z Jablonské ulice v Buči. Po jejich porovnání s videozáznamem mrtvých těl z 1. a 2. dubna došli k závěru, že mnoho těl na místě leželo už nejméně tři týdny. Tedy v době, kdy město ovládaly ruské jednotky.

Fotografie svázaných a mrtvých civilistů vyvolaly celosvětové pobouření a obvinění Ruska z válečných zločinů. Ruské ministerstvo obrany odpovědnost odmítlo s tím, že všechny jednotky se z Buče stáhly 30. března. Kreml zároveň popřel pravost snímků a označil je za falzifikáty zinscenované Ukrajinou.

(Profimedia)

Tvrzení zopakoval v pondělí na půdě Organizace spojených národů velvyslanec Ruska Vasilij Nebenzija. Podle jeho slov mrtvoly v ulicích nebyly, když ruští vojáci opouštěli město. „Najednou se objeví v ulicích, leží na cestách jeden za druhým, vlevo i vpravo, někteří se hýbou, někteří mají známky života,“ řekl na tiskové konferenci.

Družicové snímky Maxaru z 19. a 21. března však ukazují pravý opak. Analýza listu New York Times uvádí, že na snímcích Maxaru je vidět objekty podobné velikosti jako lidská těla už mezi 9. a 11. březnem. Novináři analyzovali také video zveřejněné na sociální síti Instagram, které ukazuje tělo ležící na ulici před dvěma automobily. Satelitní snímek z 21. března pak odhaluje totéž.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články