Saúdové v OSN předsedají lidským právům, ale chtějí ukřižovat demonstranta

Eric Drooker

Matka saúdskoarabského demonstranta, který byl odsouzen k ukřižování, prosí amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zasáhl a zachránil jejímu synovi život. Ve svém prvním rozhovoru se zahraničními médii označila Nusra Ahmadová trest nad svým synem za „krutý a extrémní“, napsal britský deník The Guardian.
K výzvě o omilostnění Aliho Muhammada Nimra se připojily mnohé lidskoprávní organizace včetně Amnesty International a rovněž i britský premiér David Cameron. Alimu bylo pouhých 17 let, když byl před téměř čtyřmi lety zadržen. Nyní mu hrozí kvůli účasti na protestech v zemi stětí hlavy a následné ukřižování. Nejvyšší soud již odmítl jeho odvolání proti verdiktu.
Saúdská Arábie se řídí islámským právem šaría a její systém trestů bývá často kritizován kvůli přísnosti a tvrdosti. Kritika je nyní ještě hlasitější v souvislosti s tím, že se Saúdská Arábie dostala do čela Rady OSN pro lidská práva.
Podle Ahmadové byl její syn zadržen poté, co se připojil k šíitským demonstracím ve městě Katíf na východě země. Protestující požadovali stejná náboženská práva jako mají většinoví sunnité. Saúdská Arábie má asi 25 milionů obyvatel a zhruba dva miliony z nich vyznávají šíitský islám. Šíité si dlouhodobě stěžují na diskriminaci v zemi, která vyznává striktní vahhábitskou podobu sunnitského islámu.
Aliho zatkli v únoru roku 2012. Oficiální obvinění zahrnovalo účast na protestu, používání mobilního telefonu k tomu, aby na demonstraci nalákal další účastníky a držení zbraně, což jeho rodina ostře odmítá. „Byly to poklidné, civilizované a legitimní protesty, takže bála jsem se o svého syna, ale vnitřně jsem s ním v základních principech souhlasila,“ popsala Ahmadová.
Když svého syna po jeho zadržení navštívila, všimla si, že ho mučili. „Když jsem ho poprvé navštívila, nepoznala jsem ho. Nevěděla jsem, jestli je to opravdu můj syn Ali, nebo není. Viděla jsem jasně ránu na čele, další na nose, měl ho zmrzačený. I jeho tělo bylo jiné, byl tak hubený,“ uvedla Aliho matka.
K trestu smrti byl odsouzen v květnu roku 2014 a verdikt nyní čeká na závěrečnou ratifikaci saúdskoarabským králem. Nusra Ahmadová stále doufá, že bude její syn ušetřen. Trest, kdy mu má být setnuta hlava a jeho bezhlavé tělo pak ukřižováno na veřejnosti, označila za potrestání patřící do „dávných dob temna“.
Kvůli záchraně svého syna se obrátila i na amerického prezidenta. „Je hlavou tohoto světa a může zasáhnout a mého syna zachránit…Já a můj syn jsme jen prostí lidé, nejsme v tomto světě nijak významní. Kdyby to ale Obama udělal, myslím, že by se stal mnohem váženějším v očích celého světa. A nás by zachránil od velké tragédie,“ dodala Ahmadová.

Komentář SF: K tomu můžeme jen dodat, že je politováníhodné, spíše tragické a smutné, že Západ musí mít v některých záležitostech takové spojence, jako je Saúdská Arábie. Poměry v této zemi se podobají zločinným poměrům pod vládou Islámského státu nebo Tálibánu. Západní politici bohužel vědí, že snaha apelovat na tamní režim ohledně lidských práv je ztracená záležitost, protože ropní vládci si budou dělat, co chtějí. Navíc mají na své straně ještě fanatickou náboženskou ideologii, což je odlišuje od různých někdejších latinskoamerických diktatur, kde bylo aspoň jasné, že tamním juntám jde především o moc a o peníze, což je nám ještě srozumitelné. Byli to sice lumpové, ale přinejhorším uplatitelní.

Jediné malé světlo na konci tunelu je v tom, že arabskou ropu svět potřebuje stále méně. Nebýt jejich vlivu v oblasti a strategické polohy, nepotřeboval by je nikdo, protože nic zajímavého světu momentálně nepřinášejí. Tak dnes bohužel vypadá zahraniční politika na východní polokouli – zakopává se tam o jednoho nechutného vyděrače za druhým. Málokdy se stane, že by člověk některé spojence nejradši viděl v pekle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články