Savčenková poprvé v parlamentu: Ukrajina je výše než život každého z nás

Nadja Savčenková (ČTK / SF)

Nadja Savčenková | FOTO: ČTK / SF

Ukrajinská důstojnice a poslankyně Nadija Savčenková dnes poprvé vystoupila v parlamentu, kam byla zvolena během svého věznění v Rusku. Zdůraznila, že nedovolí zapomenout na zabité kyjevské demonstranty proti proruskému režimu, ani na padlé z bojů s proruskými separatisty, dokud Ukrajina nebude taková, jakou si ji mrtví hrdinové představovali. „Nic jsme nezapomněli, nikdo není zapomenut a nic neodpustíme,“ zdůraznila.

„Ukrajinský národ nám nedovolí vysedávat v těchto křeslech, jestli jej budeme zrazovat. Ukrajina je nade všechno. Ukrajina stojí výše než život každého z nás,“ vzkázala Savčenková kolegům v poslaneckých lavicích.

Savčenková upozornila na další vězněné

Z řečnické tribuny strhla vlastní plakát, který se dožadoval jejího osvobození, a nahradila jej druhým s nápisem „Svobodu vězňům Kremlu!“ a s vyobrazením Ukrajinců vězněných v sousední zemi.

Ruský soud v březnu Ukrajinku odsoudil na 22 let do vězení za vraždu dvou ruských novinářů, na které podle obžaloby v létě 2014 úmyslně navedla ukrajinskou palbu. Savčenková vinu odmítala a hájila se, že tou dobou už byla v zajetí proruských separatistů, kteří ji unesli do Ruska.

Zpěv hymny a veřejná omluva

Minulý týden ji Moskva vyměnila s Kyjevem za dva ruské vojáky, zajaté na východě Ukrajiny. Poslankyně dnes ve sněmovně poprosila o odpuštění matku ukrajinského vojáka zabitého v přestřelce s těmito Rusy a žádala o odpuštění u všech, jejichž blízcí padli při obraně Ukrajiny.

Na závěr zazpívala ukrajinskou hymnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]