Sbohem legendě. Osobnosti i fandové se v Paříži loučili s Belmondem

Jean Paul Belmondo (ČTK)

Jean Paul Belmondo | FOTO: ČTK

Fanoušci i významné osobnosti se ve čtvrtek odpoledne v pařížské Invalidovně rozloučili s velikánem světové kinematografie, hercem Jeanem-Paulem Belmondem. Na smutečním obřadu, který začal v 16:30 a trval asi dvě hodiny, promluvil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Kromě pozvaných VIP hostů bylo poslední rozloučení přístupné i přibližně tisícovce lidí „z ulice“, ceremoniál zprostředkovávaly také velkoplošné obrazovky.

Pro oblíbeného herce, který zemřel toto pondělí ve věku 88 let, jde o poctu, která se moc často nevidí smuteční ceremoniály v pařížské Invalidovně jsou totiž zpravidla vyhrazené pro představitele armády, osobnosti z oblasti kultury jsou tu uctěny pouze výjimečně. Poslední rozloučení s hereckým matadorem, který zazářil v desítkách filmových i divadelních rolí, předcházelo samotnému pohřbu. Ten se uskuteční v pátek v 11 hodin dopoledne v kostele Saint-Germain-des-Prés.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Mezi velké Belmondovy fanoušky patří i současný francouzský prezident Emmanuel Macron, který v Invalidovně pronesl oslavnou řeč. Jak připomíná list Le Parisien, blízký vztah k zesnulému herci měla i Macronova manželka Brigitte, která v úterý pozůstalé osobně navštívila a kondolovala jim. S Belmondem prý byla v pravidelném kontaktu, naposledy s ním mluvila na začátku července. „Měli se navzájem velice rádi a čas od času si vyměňovali novinky,“ píše Le Parisien.

Na smuteční ceremoniál bylo pozváno přibližně sedm set hostů, další tisícovka lidí mohla poslední rozloučení sledovat z blízkého podloubí. Projevy řečníků i výstřižky z Belmondova života a herecké kariéry také přenášely velkoplošné obrazovky. Za rodinu podle dostupných informací promluvil Belmondův vnuk Victor. Mezi kondolujícími byl i další filmový gigant herec Alain Delon.

Macron prý okamžitě chtěl, aby se ceremoniál konal ve slavné Invalidovně, pozůstalí ale váhali, protože jim místo připadalo příliš okázalé. Nakonec ale svolili. Jean-Paul Belmondo zemřel 6. září doma ve věku 88 let. Za svoji kariéru ztvárnil postavy komediální i vážné, diváci několika generací ho znají z filmů jako Profesionál, Muž z Ria, Bezva finta, Zvíře nebo Veselé Velikonoce. V Česku francouzskému herci hlas propůjčoval nejčastěji Jiří Krampol, daboval ho ale také Jan Tříska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články