Scénář k odvolání ředitele ČT se naplňuje. Radní lžou poslancům

Česká televize, ilustrační foto (ČTK)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Zatímco čínský vir huntuje zemi, Rada České televize nerušeně plní zadání sněmovních nácků. Za peníze koncesionářů. Přestože teď opozice hraje v preferencích přesilovku, Okamurovy kádry tlačí v radě sedm měsíců před volbami a bez větší pozornosti demokratických stran veřejnoprávní televizi rovnou do náruče SPD. Má-li nejstarší řemeslo kvůli covidu utrum, v Radě ČT teď jenom kvete.

Právě dnes, týden před projednáváním na zasedání Rady ČT, protlačil její místopředseda a exporadce Babiše Daniel Váňa, potažmo předseda rady Matocha, Bradáč, Lipovská, Kratochvíl a další, účelově lživý závěr do Výroční zprávy o činnosti ČT. „Rada České televize konstatuje, že Česká televize s výjimkou podílu SPD na politickém zpravodajství a účasti zástupců této politické strany v diskuzních pořadech splňuje ustanovení odst. 2, §2 zákona o čt…,“ objevilo se ze dne na den a bez jakékoliv předchozí zmínky na schůzích rady ve zmíněné zprávě. Tu radní předkládají Poslanecké sněmovně.

FORUM 24 (archiv)

Že je takové tvrzení v naprostém rozporu s realitou, radní poslancům účelově zamlčují. Podíl „zastoupení a účasti politiků na politickém zpravodajství a v diskuzích ČT“ se totiž podle Zákona o ČT, resp. jejího kodexu  opírá o měření  celkového vysílání veřejnoprávní televize a vládních i opozičních stran, nikoliv jednotlivých partají. A neměří se jen ve sněmovně, ale také v zastupitelstvech krajů, obcí  a také v Senátu, kde přitom SPD nemá jediného senátora.

Výsadek SPD v Radě České televize tak  tlačí do zásadního parlamentního dokumentu účelovou lež, že zpravodajství ČT – na rozdíl od ostatních politických stran –  diskriminuje právě Okamurovu partaj. Že ji prosadil do výroční zprávy úplně stejný chlápek, jenž v roli zpravodaje expertní zprávy České televize o měření  veřejné hodnoty, resp. o vyváženosti televizního vysílání o nějaké „diskriminaci“ SPD ani nepípl, ukazuje na zjevnou podporu konkrétní politické strany v „nezávislém“ kontrolním orgánu České televize.

Důvody jsou nasnadě. Místopředseda Váňa předstoupí už tuto středu před Volební výbor Sněmovny na tzv. slyšení nominantů do Rady České televize. Po letech mu končí mandát a tak se on a radní Kratochvíl coby nezbytná součást Babišovy, Zemanovy a Okamurovy hlasovací většiny v radě znovu ucházejí o zvolení do kontrolního orgánu veřejnoprávní televize. Právě v těchto dnech totiž vybírá poslanecký volební výbor čtyři kandidáty do Rady ČT, mezi nimiž nalezneme další jména spojená s SPD. Hlasy Váni a Kratochvíla jsou přitom klíčové pro naplnění scénáře k odvolání generálního ředitele Petra Dvořáka, který na poslední schůzi rady odstartovala Hana Lipovská a Pavel Matocha. Vyhovět ve výroční zprávě právě Okamurovi, popsat tam jeho partaj jako zpravodajstvím utlačovanou chuděru a získat při volbě do rady na oplátku poslaneckou podporu je nevídaný skandál.

„Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch,“ ukládá nekompromisně Zákon o České televizi. Jak budou výroční zprávu o činnosti veřejnoprávní televize, která jde tak na ruku SPD, schvalovat poslanci konkurenčních politických stran včetně ANO a komunistů, si počkejme. Že by taková výroční zpráva neměla být poslanci vůbec schválena, je nasnadě. Na tuhle truchlohru se tedy vyplatí sehnat lístky. Do první řady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]