Scenárista filmu o Facebooku nařkl Marka Zuckerberga ze šíření lží

ČT

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg | FOTO: ČT

Aaron Sorkin, autor scénáře k filmu Sociální síť, napsal rozhořčený otevřený dopis Marku Zuckerbergovi, v němž vyčítá zakladateli a šéfovi Facebooku, že do veřejného prostoru vnáší „nehorázné lži“. Sorkin uveřejnil svůj otevřený dopis v deníku The New York Times poté, co Zuckerberg odmítl možnost, že by Facebook napříště mazal politickou reklamu tak, jak to nově činí Twitter.

Autor zmíněného filmu kritizoval Facebook za útok na pravdu. “Obdivuji tvou hlubokou víru ve svobodu slova,“ napsal Sorkin a dodal, že sám čerpá z prvního dodatku ústavy USA, zaručujícího svobodu náboženství, slova, tisku i práva se shromažďovat. „Je základem naší demokracie a je nutné jej bránit,“ dodává Sorkin.

„Jenže pumpování nehorázných lží, které pokřivují ta nejdůležitější z našich rozhodnutí, nemůže přece být výsledkem, který bychom si přáli,“ pokračuje Sorkin. Na mysli má přitom lži, které mají „navýsost reálný a až neuvěřitelně nebezpečný dopad na naše volby, naše životy a životy našich dětí.“ V zařazování politické reklamy na Facebook proto nespatřuje žádnou obranu svobody slova, a Zuckerberga upozorňuje na to, že jde daleko spíš o „napadání pravdy.“

Sorkin připomněl výzkum, podle nějž loni na 40 procent Američanů prohlásilo, že se informují na Facebooku. „Samozřejmě že by tento problém vyřešilo, kdyby lidé čerpali z více zpravodajských zdrojů. Anebo se můžeš rozhodnout, že z Facebooku uděláš spolehlivý zdroj informací,“ vybídl Zuckerberga.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner