Schillerová zatočí s daňovými úniky a chystá se na velké ryby. Má se snad Babiš bát?

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí  Alena Schillerová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) si na svém Twitteru pochvaluje novelu, kterou v úterý schválila vláda na svém posledním zasedání. Podle ní se stát soustředí na daňové úniky velkých ryb. 

()

„Soustředíme se na daňové úniky velkých ryb. Vláda dnes schválila novelu z dílny ministerstva financí, která posiluje spolupráci se státy EU a zvyšuje schopnost reagovat na nežádoucí daňovou optimalizaci včetně nelegálního vyvádění zisků do zahraničí,” napsala šéfka státní kasy. 

Otázkou tak zůstává, zda měla na mysli i svého šéfa a předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), jehož impérium je přisáté na státní pokladnu. Policie se navíc zajímá o hospodaření jeho Farmy Čapí hnízdo pro podezření z daňových úniků. Podle webu Neovlivní.cz jde o nezákonný odpočet DPH, konkrétně stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové podvody. Farma tímto měla pomáhat Babišovu gigantu Agrofert ušetřit na daních. 

Dita Charanzová slouží Babišovi oddaně (Facebook A.Babiše)

Velkou rybou mohla ministryně myslet také premiérovu ženu Moniku Babišovou. Ta totiž dnes tehdejší Babišův holding ovládá. Zatím se ale slova Schillerové vůbec nepotkávají s realitou. V červnu například finanční úřad lovil „velké ryby” na bleším trhu v Praze. 

„O víkendu vyrazili naši kontrolní pracovníci na nákupy na tržiště na Praze 9. U veškerých kontrolních nákupů došlo k porušení zákona: ať již k nezaevidování tržby do systému EET, nebo dokonce podnikání bez DIČ. Akce znovu ukázala, že EET má smysl a narovnává podnikatelské prostředí,“ chlubil se tehdy na Twitteru Finanční úřad pro hlavní město Prahu.

Příklad jasně ukazuje, jak to ministryně financí doopravdy myslí. Osolit to pěkně stánkařům na tržnici, kteří přišli prodávat jahody ze zahrádky nebo nepotřebné věci ze sklepa. Důvod k tomu, aby se lidé z berňáku zašli podívat na účetnictví Agrofertu, zřejmě neexistuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]