Schillerová chtěla zatajit Zemanovu kritiku, zapomněla však na Ovčáčka

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) neměla v sobotu svůj den. Po schůzce s Milošem Zemanem totiž tvrdila něco úplně jiného než prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vysvětlením tak mohlo být, že se na setkání v Lánech hovořilo anglicky a šéfka státní kasy prezidentovi nerozuměla. Nakonec se však ukázalo, že Schillerová Zemanovu kritiku před novináři prostě vypustila.

Alena Schillerová se s prezidentem setkala kvůli státnímu rozpočtu na příští rok. Po jednání novinářům řekla, že Zemanovi nevadí již schválený schodek 390 miliard korun, pokud bude v rozpočtu dost peněz na investice.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Verze šéfky státní kasy však brzy začala dostávat trhliny. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček totiž na twitteru oznámil pravý opak. Miloš Zeman se podle něj vyjádřil ke státnímu rozpočtu kriticky. „Prezident republiky se kriticky vyjádřil k návrhu státního rozpočtu na rok 2022, který označil za nedostatečně úsporný a nedostatečně investiční. Navrhl konkrétní druhy úspor a investic,“ napsal Ovčáček na sociální síti.

Zeman prý zároveň upozornil, že bez patřičných pozměňovacích návrhů by uvažoval o vetování návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zdálo se tak, že Schillerová byla v sobotu na úplně jiném setkání, nebo Zemanova slova nepochopila.

Nad celou situací se podivoval také ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček. „Tak už zase někdo z dvojice Hrad – vláda lže. Zatímco Alena Schillerová po schůzce v Lánech tvrdila, že je prezident Zeman s deficitem smířen, pokud půjde dost financí na investice, mluvčí prezidenta tvrdí, že bez úspor by zvažoval prezident rozpočet vetovat. Co to jako je?“ tázal se na twitteru.

FORUM 24 (archiv)

Poté, co prezidentův mluvčí názor Zemana na sociální sítí zveřejnil, přišla opět reakce Schillerové. Na twitteru napsala, že na pondělním jednání vlády bude s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou řešit apel prezidenta na vyšší podporu bytové výstavby.

„Oproti původnímu materiálu zvyšujeme investice už o 20 miliard. Shodujeme se na nutnosti dalších úspor zejména v oblasti rušení daňových výjimek a ve státní správě,“ oznámila na twitteru šéfka státní kasy.

Zemanova slova tak ministryně před novináři bagatelizovala a jeho kritiku si zřejmě chtěla nechat pro sebe. Vše by ještě mohl uvést na pravou míru premiér Andrej Babiš (ANO), který se setkání v Lánech také účastnil. Ten se však médiím vyhnul.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]