Schillerová dala vzpomenout na Jakeše, Metnar měl potíže přečíst, za co má Havlíčka pochválit

Lubomír Metnar dostal těžký úkol. (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Lubomír Metnar dostal těžký úkol. | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Další den ustavující schůze sněmovny začal přesně tak, jak se dalo čekat. Zástupci hnutí ANO se seřadili u řečnického pultíku a hovořili o svém kandidátovi na šéfa dolní komory parlamentu Karlu Havlíčkovi, jako by byl například válečným hrdinou. Alena Schillerová mluvila jako Miloš Jakeš, Lubomír Metnar zase sotva z papíru přelouskal seznam věcí, které se Havlíčkovi povedly.

Zdá se, že pro středeční odpoledne zvolila Alena Schillerová nového autora svých projevů. Místo básniček, které tak ráda prezentuje na sociálních sítích, měla tentokrát projev ostrý jak břitva. Dokonce tak, že si pamětníci museli vzpomenout, jaké to bylo, když Jakeš vyprávěl o Haně Zagorové. Ministryně financí všem nejprve dala právní přednášku, podle níž je jasné, že ústava se skutečně dá číst mnoha způsoby a každý si v ní najde svou pravdu.

()

Nová šéfka poslanců hnutí ANO evidentně dostala „notičky“ od prchalovců a ukázala, že její nová role „zlé Aleny“ jí bude sedět dobře, a klidně do sebe absorbuje i způsob projevu nepřítomných komunistů. Ve stejném duchu se posléze projevila i Klára Dostálová či Richard Brabec. Oba ministři Babišovy vlády dokola opakovali, jak koalice pošlapávají demokratické principy, protože nechtějí dát funkce SPD a ANO. Připomněli také, že hnutí ANO bylo v minulém volebním období daleko vstřícnější a ke svým oponentům hodnější.

To Lubomír Metnar si své vystoupení doslova protrpěl. Z projevu, který zřejmě dostal těsně předtím, než ho šel přečíst, měl viditelný strach. Nejhorší to bylo, když se dostal k pasáži, kde měl vyjmenovat úspěchy Karla Havlíčka. Ministr obrany měl velký problém, aby dokázal přelouskat názvy, které mu autor projevu nadělil.

Následovala celá plejáda zástupců hnutí ANO. Někteří byli agresivní a útoční, jiní si užili své první vystoupení za mikrofonem a rychle utekli. Rozhodně ovšem dali nahlédnout, jak bude Babišovo hnutí v opoziční roli fungovat. Sprostota a arogance, která byla průvodním jevem vládních poslanců poslední čtyři roky, zřejmě nabere ještě na síle.

Zdá se totiž, že komplex z prohraných voleb není doménou pouze majitele hnutí ANO Andreje Babiše, ale stala se stranickým koloritem, který budeme ještě nějakou dobu vídat. Co se však dalo čekat, když ve sněmovně svítí televizní kamery a každý si chce „urvat“ svých 15 minut středeční slávy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]