Schillerová hrozí, že nebude vyplácet pomoc živnostníkům bez přispění obcí a krajů

Ministryně financí Alena Schillerová  (FB Úřad vlády)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: FB Úřad vlády

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dnes v rozhovoru pro server Novinky.cz uvedla, že je nutné, aby se kraje a obce finančně podílely na podpoře pro živnostníky a malé společnosti s ručením omezeným. Celkem by mohlo jít o více než 13 miliard korun. Sněmovna tento vládní koncept schválila, ale Senát chce, aby podporu hradil jen stát. Schillerová hrozí, že bude muset vyplácení kompenzací zastavit, pakliže Sněmovna přistoupí na senátní návrh.

Ministryně argumentuje tím, že jediný, kdo masivní kompenzační podporu zvládne účinně a rychle vyplatit, je Finanční správa. Pokud ji však má vyplácet, nemůže se prý jednat o dotace ze státního rozpočtu, protože Finanční správa je zároveň orgánem, který je kontroluje. „Jedinou možnou formou je takzvaná negativní daň neboli kompenzační bonus, který daňové právo zná. Finanční správa ho už dnes používá. Kompenzační bonus může jít jedině ze sdílených daní,“ uvedla v rozhovoru Schillerová.

Šéfka státní pokladny chce tyto mimořádné výdaje krajů a obcí kompenzovat hlavně tím, že podpoří jejich dotační programy a investiční aktivitu, která posune českou ekonomiku kupředu. „Chceme masivně podpořit připravované projekty jednotlivých obcí investičně, dotacemi, které se budou pohybovat ve výši kolem 10 miliard korun. Chceme, aby města a obce nezastavily investiční činnost a pomohly nám podpořit ekonomiku této země,“ tvrdí Schillerová.

V úterý 26. května bude Poslanecká sněmovna hlasovat o pozměňovacím návrhu Senátu a rozhodne o tom, zda přijme senátní, nebo poslaneckou verzi. Schillerová před senátním návrhem varuje. Jeho schválení by podle ní znamenalo, že by výplatu kompenzačního bonusu malým společnostem s ručením omezeným a OSVČ musela sama zastavit.

„Senátní řešení by znamenalo, že by vyplácení dotací nemohla dělat Finanční správa. Senát by tak celou pomoc, která se ukázala jako nejúčinnější a nejrychlejší, zastavil. Je potřeba si uvědomit, že dotace obdrželo 700 000 OSVČ, byla vyplacena částka kolem 15 miliard,“ uzavírá ministryně financí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]