Schillerová je jako práškovací letadlo a hnojivem v nádrži jsou výmysly

Alena Schillerová. (Pavel Hofman / FORUM 24)

Alena Schillerová. | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Pohádková tvorba příslušníků útvaru ANO se v zásadě dělí na tři kategorie. Vykládají se fantastické příběhy o tom, co bylo, co je a co bude. V tom posledním případě se slibuje, jak se země promění v rajskou zahradu, když se Andrej Babiš zase dostane k moci. Popření přírodních a sociálních zákonů a logické mezery v pohádkách nevadí a někteří lidé to rádi poslouchají.

Alena Schillerová, momentálně „tvář ANO“ (tedy půl tváře, druhou půltváří je Karel Havlíček), líčí na twitteru geniální úspornou politiku své strany.

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

„Vzpomínám si, když ANO přebíralo ministerstvo financí v roce 2014. Zadlužení 44,4 % HDP, náklady na dluhovou službu 55,9 mld. Kč (v tehdejších cenách!). Vyhrnuli jsme rukávy, začali řídit likviditu, zatočili s karuselovými podvody, zdanili hazard, našli úspory, EET, kontrolní hlášení, Kobra. Dluh šel rychle dolů a za pár let jsme hospodařili s přebytkem. Když v roce 2021 přebrala finance ODS, bylo zadlužení 42 % a náklady na dluhovou službu 49,7 mld. Kč. A jediné, co už 14 měsíců od Zbyňka Stanjury slyšíme, je nářek nad starými dluhy a dluhovou službou. Média ok?“

Ze známých lidí se ozvali dva. Danuše Nerudová odpověděla:

„Tak si to shrňme:

  1. Přebrala jste dluh 34 % HDP a předávala 42 % HDP.
  2. Rozhazováním v covidu nastartovala inflaci (90 % výdajů dle NKÚ nesouviselo s covidem).
  3. A spolu s Michlem tvrdila, že není třeba zvedat úrokové sazby.

Výsledek? Současný tristní stav.“

Jan Skopeček z ODS:

„Nebuďte směšná, poměr dluhu k HDP klesal díky růstu HDP, a ne proto, že byste šetřili. Tehdy bylo ekonomicky příznivější období, kdy se daly rozpočty konsolidovat mnohem snadněji než dnes. Promrhali jste to, o zaklekávání firem a dotacích Agrofertu na toustový chléb nemluvě…“

()

To jsou v podstatě tři body, které mohou za to, že situace dnes není nadmíru výtečná. V době ekonomického růstu vláda nevytvořila žádnou finanční rezervu. Za covidu se zbytečně rozhazovaly peníze pod záminkou nutných opatření. Agrofertu Andreje Babiše se velmi dařilo a přisál se na státní peníze velmi vydatně.

My i jiní jsme o tom psali roky předem, tak to můžeme dneska klidně zopakovat.

Stačí se zastavit u jednoho bodu, který představuje balvan na noze pro tuto vládu a nejspíš ještě pro tu příští.

NKÚ ve výroční zprávě poukazuje na tempo nárůstu státního dluhu, které může mít vážné dopady na udržitelnost veřejných financí. Hospodaření státního rozpočtu v roce 2021 skončilo schodkem dosahujícím téměř 420 miliard korun, což byl nejhorší výsledek hospodaření v historii ČR. Deficit se meziročně zvýšil o více než 52 miliard korun. A to i přesto, že ekonomické restrikce související s pandemií covidu-19 nedosahovaly takové míry jako v roce 2020. Celkové zadlužení ČR dosáhlo téměř 2,5 bilionu korun. Na rekordním schodku se podílel zejména významný nárůst běžných výdajů, které meziročně vzrostly o více než 59 miliard korun, což představuje nárůst o 3,6 %. Oproti tomu kapitálové výdaje meziročně vzrostly o 4,5 miliardy korun, což představuje zvýšení o 2,6 %. Téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19.“

()

Alena Schillerová se snaží vystupovat jako poctivá selka, která pro pírko páva přes plot skočí a pod kapající kohoutek dává hrníček, aby ani kapka vody nepřišla nazmar. Čísla jsou jasná, i když jen někomu. Část lidí bude nostalgicky vzpomínat, jak se jim přidávalo. Když se ale do lodi dělají díry, půjdou ke dnu všichni a to se týká i díry v rozpočtu. Babiš se Schillerovu už nejsou na kapitánském můstku (ovšem ani mezi proletariátem v podpalubí, kam teče), ale ze svých luxusních opozičních kabin teď pokřikují na kapitána, že málo odčerpává vodu. Velmi komfortní situace. Nejlépe je na tom takový Tomio Okamura, šéf Spolku Pro Dostavbu tubusové vily (SPD), který nikdy v zemi nic nevedl a nevede, tak jeho pohádky o vlastní ekonomické a politické genialitě mohou být ještě nespoutanější.

Alena Schillerová je takový baron Prášil v práškovacím letadle. Práší a práší výmysly a ono se něco uchytí. Celé ANO je vlastně taková udatná letka, která je ve vzduchu od kuropění do soumraku a trousí na nás své propagační hnojivo. Vyroste řepka a včele to rády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články