Schillerová lhala. A prací novinářů je na lži upozorňovat

instagram

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: instagram

Ministryně financí Alena Schillerová neumí anglicky. Ano, všichni to víme, viděli jsme to, je to ostuda. Kromě zaslouženého výsměchu se ale objevila i řada komentářů, které odsuzovaly fakt, že novináři z televize Prima CNN chtěli po ministryni rozhovor v angličtině. Prý je to neetické. Tím se naprosto jasně ukazuje jeden ze zásadních problémů české žurnalistiky – raději buďme bezzubí a ono to bude seriózní. Jinak jde o bulvár, špínu, porušování všech existujících i neexistujících kodexů, a hlavně: nechme politikům klid na práci.

Bylo samozřejmě správně, když se reportérka Primy vydala za Schillerovou a donutila ji ukázat, že opět neříkala pravdu, když reagovala na článek Ondřeje Housky z Hospodářských novin o tom, že se nemůže účastnit videokonferencí, které nejsou tlumočené, protože se nedomluví. Ono totiž nejde jenom o nějakou angličtinu, stejně jako dřív nešlo jenom o nějaké kadeřnictví, které Schillerová navštěvovala, přestože to bylo zakázáno. Jde o doložitelná fakta a o to, že politici mají být konfrontováni se svými tvrzeními. Je to zásadní věc a jde o poslání novinářské práce. Trapné pohoršování nad tím, že někdo dostal chudinku paní ministryni do nekomfortní situace, je úplně přitažené za vlasy. Nebyla by v žádné nekomfortní situaci, kdyby nelhala. Nebo kdyby se naučila anglicky.

Jsou to právě svatouškovská vyjádření některých lidí, která způsobují dojem, že ta správná žurnalistika je bezzubá, nemastná neslaná, prostě taková, kterou si každý politik přeje. Pět minut pro nácka, pět minut pro žida. Proto dezinformátoři nenávidí Marka Wollnera a Noru Fridrichovou, jelikož jejich pořady se novinářské práci nezpronevěřily. Jenže to, co vládní garnitura chce v televizi vidět, jsou Události ČT. Viděli jste je někdy v poslední době? Pokud ne, zkuste to. Zato když moderátor Václav Moravec požadoval od Babiše jasné odpovědi na své otázky, snesla se na něj vlna kritiky, a ještě o něm vycházely hanlivé články v premiérově bulváru. A takhle my si tady žijeme.

FORUM 24

Andrej Babiš je stále ještě premiérem proto, že v České republice neexistuje dostatečný počet novinářů, kteří by tak dlouho poukazovali na jeho kauzy a přešlapy, až by musel rezignovat stejně jako mnoho jeho předchůdců. Ti, kdo mají možnost vést s premiérem rozhovory, se skutečně jen výjimečně zeptají na něco nepříjemného, přitom když člověk jen trochu sleduje Babišovu kariéru, spíš tak nějak neví, kde začít.

Když politici nejsou přinuceni odpovídat na otázky, mohou beztrestně lhát. Pokud vicepremiérka a ministryně financí, která má Česko zastupovat v zahraničí, neumí anglicky, je to problém. Ovšem v civilizované Evropě opravdu můžete bez potíží využít tlumočníka, někdo se tak prostě cítí lépe a dokáže rychleji a přesněji reagovat. To je normální, nikdo nemá povinnost se naučit anglicky dokonale, zejména pokud se začal učit ve vyšším věku.

Ale pokud ta samá osoba nejen že neumí anglicky ani správně přečíst předepsaný text, a ještě o tom lže, měla by na svém místě hned skončit. Jenomže k tomu by došlo jedině ve chvíli, kdy by se věc stala hlavní agendou velkých médií. To se však nestane, dokud v nich budou sedět lidé, které odvážná novinářská práce pohoršuje, nebo pokud ta média přímo vlastní nadřízený dané ministryně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmed[email protected]

Revue Forum Banner