Schillerová má v DNA Špidlovo heslo „zdroje jsou“. Najednou vyčarovala 20 miliard

Alena Schillerová (ANO) (ČTK)

Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

„Absolutně nereálné,“ reagovala před měsícem ministryně financí Schillerová na požadavky ČSSD zvýšit výdaje o 20 miliard korun. Premiér Babiš je rovněž odmítl a vyzval koaliční ministry k šetření. Najednou to jde. Nikoli však úsporami, ale nebezpečným účetním trikem.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Koncem července vystoupil na tiskové konferenci Jan Hamáček s prohlášením, že návrh státního rozpočtu na příští rok z dílny Aleny Schillerové je pro rezorty ČSSD likvidační. Jelikož jim údajně neumožňoval plnit programové prohlášení, požadoval navíc 20 miliard korun. Stalo se tak v průběhu vládní krize kolem jmenování ministra kultury, kdy chtěla sociální demokracie přebít žalostný dojem neustálých ústupků.

Torpédování státního rozpočtu

ČSSD tehdy narazila na neprostupnou zeď ANO. „Nemohu podobná prohlášení vnímat jinak, než jako torpédování státního rozpočtu v přímém přenosu,“ reagovala ostře téhož dne Schillerová, která se ráda stylizuje do role zodpovědné strážkyně státní kasy.

„Vzhledem k tomu, že ministři nepředstavili žádné návrhy úspor ani konkrétní relevantní zdroje pro krytí svých stupňujících se požadavků, přičemž zvýšení deficitu o 20 miliard je naprosto nepřijatelné, vystavují tato prohlášení Českou republiku hrozbě neschválení státního rozpočtu a rozpočtového provizoria,“ vzkázala koaličnímu partnerovi.

Narážela hlavně na přání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové navýšit rozpočet o 11 miliard korun a ministra vnitra Jana Hamáčka o 6 miliard. Vyslovila předpoklad, že následující jednání s jednotlivými ministry o jejich rozpočtových kapitolách budou složitá.

ČSSD má Špidlovu DNA

Připojil se i premiér Babiš. „ČSSD má ve své DNA heslo pana Špidly ,zdroje jsou‘,“ reagoval na tiskové konferenci s končícím ministrem kultury Antonínem Staňkem. Zkritizoval sociální demokracii, že byla schopna nadělat dluhy i v době vysokého ekonomického růstu.

„Je třeba vidět nejen příjmovou, ale i výdajovou stránku rozpočtu. Stále máme velké rezervy v jednotlivých rezortech na provoz ministerstev,“ prohlásil a pro následná jednání vyzval ministry ČSSD k rozpočtové odpovědnosti.

Když mu Hamáček nestandardně poslal otevřený dopis na řeckou pláž, kde svoje požadavky zopakoval, reagoval Babiš velmi popuzeně. Znovu napadl ČSSD, že neumí šetřit. „Někdy mám pocit, že k tomu nemají zřejmě potřebné vnitřní ustrojení, aby mohli tuhle jednoduchou myšlenku pobrat. Neměli se to kde naučit,“ dodal.

Už se to naučili?

Nakonec šlo všechno hladce jak po másle. Sociálním demokratům stačila polovina požadovaných peněz a ještě si výsledek pochvalovali. Schillerová však přidávala i kolegům z hnutí ANO, takže navýšení výdajů rozpočtu se blíží „naprosto nepřijatelným“ 20 miliardám.

A to ještě není zahrnuto konečné zvýšení platů státních zaměstnanců a čerstvý nápad Schillerové zrušit stravenky, což by znamenalo výpadek minimálně dvou miliard korun. Přesto ministryně záhadně trvala na tom, že dodrží plánovaný schodek rozpočtu 40 miliard. Silácká slova o jeho torpédování ustoupila do pozadí a hrozba rozpočtového provizoria je náhle zažehnána.

Že by šly rezorty do sebe a začaly skutečně šetřit, jak apeloval premiér Babiš? Že by se začaly chovat rozpočtově odpovědně a nenatahovaly jen ruce pro další peníze v době, kdy brzdí ekonomika a vyhlídky do budoucna nejsou zrovna růžové? Už se to sociálnědemokratičtí ministři konečně naučili?

Zvýšení příjmů o 20 miliard

Bohužel nic takového. Žádné šetření provozních výdajů, žádné zázračné prozření z rozhazovačného populismu. Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že oproti červnu „papírově“ zvýšila příjmy i výdaje státního rozpočtu o 20 miliard korun. Prý kvůli změně inflace. Podařilo se jí „shodou okolností“ vyčarovat navíc tolik peněz, na kterých se dohodli ministři. Účetním trikem, který neodpovídá situaci.

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na tiskové konferenci 14. června 2013 (Printscreen: Česká televize)

Tento manévr se nezamlouvá nezávislým ekonomickým expertům. Národní rozpočtová rada upozorňuje na to, že už letošní růst příjmů bude nižší, než se předpokládalo. Totéž lze očekávat v příštím roce, takže nový odhad příjmů je mimo realitu.

O neradostném vývoji svědčí nedávno zveřejněné výsledky plnění státního rozpočtu za leden až srpen. Rozpočtový schodek 15,4 miliardy korun je meziročně o 30,2 miliardy horší. Stále přetrvává stav, kdy je rozpočtový vývoj nejhorší od ekonomické krize. Na vině je nejen zpomalující hospodářský růst, ale zejména dramaticky rostoucí mandatorní výdaje za vlády Andreje Babiše.

Po nás potopa

Varovné signály jdou i ze zahraničí. Zpomaluje německá ekonomika, nejvýznamnější obchodní partner České republiky. Do domácího vývoje se může promítnout i brexit bez dohody a mezinárodní napětí v obchodních vztazích. I proto lze příští rok očekávat nižší tempo růstu, než se ještě donedávna očekávalo.

Místo aby se Babišova vláda na tato rizika preventivně připravovala, k čemuž ji vyzývá i Národní rozpočtová rada, sledujeme něco jiného. Divadélko o rozpočtové odpovědnosti a jalové kázání o potřebě šetřit. Vládní výdaje se přitom stylem „po nás potopa“ znovu meziročně zvyšují o astronomických 110 miliard korun.

Ministryně financí Schillerová bez mrknutí oka převzala DNA Špidlova hesla „zdroje jsou“ a premiér Babiš mlčí.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]