Bývalá ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová napadá vládu Petra Fialy za to, že málo pomáhá občanů, na které doléhá vysoká inflace a drahé energie, zároveň ji ale kritizuje také kvůli vysokému rozpočtovému schodku a zadlužování státu. Taková kritika ovšem nedrží pohromadě a vnitřně si protiřečí, navíc ji nelze brát vážně od ministryně, která na letošní rok navrhovala ještě vyšší schodek státního rozpočtu, než který obsahuje vládou aktuálně schválená rozpočtová novela.
Vláda tento týden schválila novelu státního rozpočtu s deficitem ve výši 330 miliard korun. Doposud plánový schodek rozpočtu byl přitom 280 miliard korun. Důležité je však připomenout, že místopředsedkyně hnutí ANO a někdejší ministryně financí Alena Schillerová už loni v září, ještě než Ruská federace napadla Ukrajinu, a v době, kdy inflace a ceny energií ještě zdaleka nebyly na takové úrovni jako dnes, navrhla rozpočet s deficitem 376,6 miliardy korun, tedy s výrazně vyšším.
Nyní právě Schillerová kritizuje Fialovu vládu nejenom za to, že občanům v obtížné ekonomické situaci dané inflací a zdražováním energií nepomáhá, ale zároveň jí vyčítá i vysoký rozpočtový schodek a zadlužování státu, což je poněkud paradoxní od bývalé ministryně financí, která má na triku deficit státního rozpočtu za rok 2020 ve výši 367,4 miliardy korun a za loňský rok, kdy dosáhl 419,7 miliardy korun.
Aktuálně se ale předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO tváří, jako by svého času byla nejvíce rozpočtově zodpovědnou strážkyní státní pokladny pod sluncem a současná vládní koalice byla naopak tou, která sice rozhazuje, ale takovým způsobem, že z toho nic nemají občané. Nad takovou kritikou ovšem zůstává rozum stát.
Záhada ztracených desítek miliard
„Vláda plánuje utratit v letošním roce přes 2 biliony korun. To je nejvíce v historii. A to má pětikoalice k dispozici o více než 127 mld. Kč na příjmech navíc! Kde jsou ty peníze? Kde je ta pomoc pro občany a firmy? Nemyslí ani na lidi, ani na podnikatele, kteří se díky vysokým cenám nejen za energie dostávají do finančně složitých situací. Nic nepřidávají na investice, neřeší bytovou krizi, která se v České republice rapidně prohlubuje, a ignorují nedostatečné platy státních zaměstnanců,“ napsala Alena Schillerová ve středu na své facebookové stránce.
Zní to jako záhada. Kam se ty peníze ztratily? Zkusme si to ale shrnout. Původní verze rozpočtu na letošní rok, kterou předložila ministryně Schillerová, opravdu počítala s rozpočtovými příjmy nižšími o 127,2 miliardy korun, zároveň však předpokládala deficit státního rozpočtu vyšší o 46,6 miliardy korun. Máme tady tím pádem rozdíl 80,6 miliardy korun.
Ten už ovšem není tak obtížné vysvětlit. Fialova vláda v tomto roce jednak musela dvakrát mimořádně kvůli vysoké inflaci valorizovat penze (celkem jde o 28,8 miliardy korun), také přijala balíček pomoci s cenami energií zahrnující zejména úsporný energetický tarif, hrazenou podporu obnovitelných zdrojů energií ze státního rozpočtu či podporu kotelen a centrálního vytápění – v letošním roce tento balíček bude rozpočet stát 16,75 miliardy korun.
Mimořádné výdaje státního rozpočtu
V rozpočtu také nově figuruje 10 miliard korun v souvislosti s válečnými uprchlíky z Ukrajiny (jde o humanitární dávku, příspěvek pro solidární domácnost a na okamžitou pomoc). Pak je tady 8,5 miliardy korun na nákup zemního plynu do státních hmotných rezerv, 5 miliard pro Státní fond dopravní infrastruktury na kompenzaci výpadku příjmů ze silniční a spotřební daně nebo 5,2 miliardy korun na posílení systému všeobecného zdravotního pojištění platbami za nové státní pojištěnce z Ukrajiny.
A dalo by se ještě pokračovat (1,5 miliardy korun půjde na posílení českého vzdělávacího systému po přijetí ukrajinských dětí a miliardy korun na jednorázový příspěvek pro rodiny s dětmi s příjmem do jednoho milionu korun hrubého ročně).
Zkrátka a dobře není to tak, že by ony desítky miliard korun někam záhadně zmizely, jak naznačuje bývalá ministryně financí. To, že jsou výdaje novelizovaného státního rozpočtu vyšší než toho, který původně předložila Schillerová, je logické a vyplývá to z aktuální situace. A stejně tak je zřejmé, že kdyby dnes vládlo hnutí ANO a státní pokladnu měla stále na starosti Alena Schillerová, rozpočtové výdaje by byly ještě vyšší vzhledem k návrhům, které nyní opoziční hnutí předkládá.