Schillerová nejedná o evropských penězích. Neumí anglicky

Alena Schillerová (Facebook AS)

Alena Schillerová | FOTO: Facebook AS

Ministryně financí Alena Schillerová podle Hospodářských novin nevyjednává se svými evropskými kolegy prostřednictvím videokonferencí o miliardách, které mají pomoci ekonomikám zasaženým pandemií koronaviru. Šéfka rezortu financí se totiž nedomluví anglicky.

„Ministryně Schillerová se nezúčastnila ani jednou hlavně proto, že se prakticky nedomluví anglicky. Není schopna se svými kolegy z ostatních zemí o ničem vyjednávat,“ sdělil Hospodářským novinám jejich zdroj.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Schillerovou zastupuje náměstkyně Lenka Dupáková. Problém je na rozdíl od osobních setkání v Bruselu v tom, že videokonference nejsou tlumočeny stejným způsobem. Na jednáních přímo v Evropském parlamentu je bez problémů možné hovořit řečníkovou mateřštinou.

Ministryně to popírá. „Obyčejná lež. V Bruselu hovořím zásadně anglicky, tlumočníka nevyužívám. Na zasedání Euroskupiny a Rady Ecofin jezdím naprosto pravidelně. Osobně jsem se přímo na místě zúčastnila 20 z 24 zasedání. Má vystoupení jsou vždy v AJ (dohledatelné na veřejně přístupných záznamech),“ uvedla.

Angličtina Aleny Schillerové byla tématem médií už v listopadu 2019. Na webu Evropské komise se tehdy objevilo video, z nějž bylo patrné, že česká ministryně financí nebyla schopna reagovat na otázku v anglickém jazyce.

Po dotazu novináře, který si vyslechla, se Schillerová otočila na kolegyni, protože zjevně nebyla schopna odpovědět. Nakonec anglicky řekla: „Uvidíme… Nevím.“

Právě neschopnost domluvit se anglicky přitom premiér Babiš vyčítal svému předchůdci ve funkci Bohuslavu Sobotkovi. Často připomínal, že bývalý premiér nemohl vyjednávat v kuloárech a nebyl schopen se s nikým pořádně dorozumět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner