Schillerová posílá zoologickým zahradám o 50 milionů víc. Proč to trvalo tak dlouho?

Ilustrační foto (Adobe Stock)

Ilustrační foto | FOTO: Adobe Stock

Před pár dny se ředitel ZOO ve Dvoře Králové Přemysl Rabas prostřednictvím médií nechal slyšet, že pokud budou stávající omezení platit i nadále bez větší finanční injekce, bude se časem muset přistoupit k utracení chovaných zvířat, protože zahrada nemá na krmivo. Ponechat ZOO bez pomoci a nechat je dojít k tomu, že začnou uvažovat o utracení zvířat, jen dokládá chladnokrevný bezskrupulismus současné vlády. Zoologických zahrad je u nás opravdu jen pár, ale plní klíčovou a nenahraditelnou roli. Jsou velmi důležité například při vzdělání, kdy žáci a studenti mohou vidět exotická zvířata na vlastní oči a lépe se tak vzdělávat v přírodovědných oborech.

Současná situace kolem zoologických zahrad mi bez větší nadsázky tak trochu připomíná loňskou situaci s nedostatkem roušek. Vláda i přes jasné signály přicházející pandemie nejednala a hned z kraje lockdownu nebylo kde brát ochranné pomůcky. Lidé se tehdy zvedli a začali šít roušky sami – pro sebe, příbuzné i okolí. Stejně tak se lidé semkli i v tomto případě. Absence dostatečné odpovědnosti státu vyburcovala štědré dárce k finanční podpoře zoologických zahrad po celé ČR. 

FORUM 24 (archiv)

Proč to muselo zajít tak daleko? Nejspíše proto, že zvířata nejsou voliči a nemají hlas, tak proč jim pomáhat. Běžný postup současné vlády. Ministryně financí začala se situací něco dělat až ve chvíli, kdy se pozornost potenciálních voličů upřela tímto směrem, a paní ministryně se tak rozhodla nahrát si nějaké ty extra PR body. Vláda prostě (bohužel) opět reaguje až ve chvíli, kdy je situace neúnosná. To, že vše bude v neděli v pravidelné relaci našeho premiéra obráceno v jeho prospěch, snad ani nemusím zmiňovat.

Bohužel vinou chaotičnosti vlády musí dojít k veřejné kontrole, aby nešlo opět jen o marketing, ale aby pomoc byla opravdu důsledná. Zatím byla podpora směřována především pro krmení chráněných druhů. Je však nutné, aby další podpora celkově pokryla takovou část nákladů, aby nemuselo dojít k myšlenkám na utracení všech zvířat. Logicky ty, které jsou v soukromých rukách a nemají šanci dostat podporu od města nebo kraje, tak je potřeba také zohlednit. Myslí vláda i na toto? V současné situaci, kdy sledujeme jeden komunikační či rozhodovací exces za druhým, si tím nejsem tak úplně jistý.

Podobný je přístup vlády vůči podnikatelům, kteří nejsou cílovou skupinou hnutí ANO. Těm se proto pouze jednou za čas hodí ohlodaná kost v podobě „drobných“ kompenzací. Ovšem vždy s desítkami „ale“, aby si na ně nesáhlo zas tolik podnikatelů a živnostníků, kteří, milá vládo, i v roce 2021 stále tvoří páteř naší ekonomiky. Sledovat počínání jednotlivých ministrů v rámci svých rezortů je občas opravdu moc i pro otrlejší povahy. Sledovat však to, jak neobratně se nakládá s financemi státu, je v posledních měsících čistý horor. Doufám však v dobré konce stejně jako v případě všech zvířat v našich ZOO. Uvidíme se u voleb. 

Autor je místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]