Schillerová pózuje s výtiskem MF DNES a chce prý v časech krize přidávat peníze

(Alena Schillerová/Instagram)

„Dobré zprávy, ne?“ uvádí v popisku u svého nového příspěvku ministryně financí Alena Schillerová, zatímco na fotografii pózuje s nejnovějším výtiskem MF DNES spadající do Babišova svěřenského fondu. V rozhovoru optimisticky proklamuje, že se chystá od ledna zaměstnancům přidat tisíce. Chce tak činit i přes současnou ekonomickou krizi.

Současná covidová krize uvedla český stát do vážného ekonomického propadu. Odborníci teprve sčítají škody, které v souvislosti s doprovodnou uzavírkou firem a provozoven vznikají. Ministryně Schillerová (ANO) má však jasno: „Zaměstnancům přidáme od ledna tisíce korun,“ říká. „Teď potřebujeme do ekonomiky napumpovat peníze.“

Tímto rozhodnutím chce prý podpořit covidovou ekonomiku a nakopnout spotřebu. „Budou to jediné peníze, které zaměstnanci získají. Zůstane jim z čisté mzdy pět procent navíc,“ uvedla. Riskantní návrh má mnoho kritiků. Zalekl se ho například vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). který podal pozměňovací návrh, navrhující sazby 19 a 23 procent. Znepokojeni jsou i někteří ekonomové, podle nichž může být takový zásah do státní kasy neúnosný. Vláda však slibuje, že by snížení daní mělo být jen na dva nejtěžší roky.

„Je potřeba říct, za co stát utrácí. My jsme se ze dne na den ocitli v hluboké krizi. Nejde o utrácení, ale o pomoc občanům a firmám, ekonomice. Vydali jsme se nějakou cestou a historie dá odpověď, zda naše cesta byla správná, či nikoli. Já jsem přesvědčená, že je určitě vhodnější, než tomu bylo před deseti lety,“ řekla ministryně financí Schillerová.

Do voleb prý půjdou s důchodovou reformou. „Za třicet let pro důchodovou reformu nenašla širokou shodu žádná vláda. Důchodová reforma se bude muset dokončit až příští volební období,“ dodala v rozhovoru pro MF DNES spadající do holdingu Agrofert.

K tématu nového rozhovoru se vyjádřil i jeden z jejích předchůdců, Miroslav Kalousek (TOP 09). „‚Do voleb půjdeme s důchodovou reformou‘. Vláda ji měla v programu jako prioritu č.1 a nic… Babiš ji  sliboval v roce 2014 a nic… Poctivá reforma totiž vyžaduje i nepopulární kroky a na ty jsou populisté moc zbabělí. To bude muset udělat někdo jiný,“ okomentoval.

Články v Lidových novinách a MF DNES sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]