Schillerová se pustila do Fialy. Označila ho za ekonomicky nevzdělaného

Alena Schillerová (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Končící šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) se pustila do šéfa občanských demokratů a možného budoucího premiéra Petra Fialy. Podle ní je ekonomicky nevzdělaný. Prohlásila to v nedělní Partii na televizi Prima. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček si její slova nenechal líbit, Schillerovou označil za nejhorší ministryni financí od roku 1918.

Schillerová kritikou Fialy reagovala na slova Skopečka, který kritizoval snížení DPH u elektřiny a plynu na nulu. „Domácnostem musíme pomoci, ale nejsem si jistý formou pomoci, jakou zvolila vláda,“ uvedl ekonomický expert občanských demokratů. Podle něj by bylo lepší cestou zvýšení doplatků na bydlení nízkopříjmovým skupinám.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Šéfka státní kasy se do Skopečka obula s tím, že už mluví jako předseda ODS Petr Fiala. „Máte ekonomicky nevzdělaného šéfa. Tak jsem doufala, že jste ho jako ekonomický expert dovzdělal,“ prohlásila Schillerová.

Skopeček si její slova nenechal líbit. „Paní ministryně byla se vzděláním právníka několikrát usvědčena z ekonomické nekompetentnosti,“ reagoval poslanec za občanské demokraty. Později se do sebe oba politici pustili kvůli státnímu rozpočtu.

„Chceme šetřit na provozních výdajích. Když se podíváme na neinvestiční nákupy ministerstvem, tam se dají ušetřit desítky miliard. Vláda schválila obrovský deficit, ale až budeme mít finance k dispozici, tak za ODS se budeme ke 100 miliardám hlásit,“ vysvětlil Skopeček plán na snížení schodku státního rozpočtu. 

„Budete muset sáhnout na důchody, platy státních zaměstnanců nebo sociální dávky,“ opáčila šéfka státní kasy. „Paní ministryně navrhuje cestu do rozpočtové propasti. Nechci, aby moji vnuci platili dluhy paní Schillerové jen proto, že je to nejhorší ministryně od roku 1918. Zvýšila státní dluh z 1,6 bilionů na 3 biliony,“ vzkázal Skopeček. 

„Hádáme se půl hodiny o úsporách a tato budoucí koaliční vláda začne tím, že zvednou počet místopředsedů, aby strana se čtyřmi poslanci měla tři ministry a místopředsedu a šéfa klubu,“ pokračovala Schillerová v kritice možné budoucí vlády. Skopeček šéfce státní kasy připomněl, že podle médií využívá placeného fotografa pro své sociální sítě a státní byt v blízkosti nejdražší ulice v Praze a České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]