Schillerová si vymýšlí o setkání se Zemanem kvůli rozpočtu. Jsou už v ANO lži povinné?

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (Úřad vlády)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: Úřad vlády

Debatu o státním rozpočtu, deficitu i zvyšování platů státních zaměstnanců nabídly nedělní Otázky Václava Moravce. Mezi hosty diskuzního pořadu České televize byla i ministryně financí. Ta především bránila schodek rozpočtu, který se i v době pocovidové pohybuje ve stovkách miliard. Alena Schillerová se dostala i k tomu, jak se na návrh rozpočtu dívá prezident Miloš Zeman. Její slova se ovšem nepotkávají s realitou a zdá se, že si šéfka státní kasy vymýšlí.

Minulá návštěva Aleny Schillerová u hlavy státu, kde se probíral i státní rozpočet pro příští rok, nevyzněla pro ministryni Babišovy vlády pozitivně. Zeman totiž její návrh zkritizoval a vyzval ji, aby ho přepracovala. To podle Schillerové způsobil fakt, že prezident měl starou verzi, což vzbuzuje dojem, že už ani nedostává aktuální dokumenty z vlády. Poté, co vyšlo najevo, že třeba zpráva o zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích ležela na Hradě ladem týden, než ji Zeman obdržel, zdá se to jako nový zvyk.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Nyní už prý schůzka podle ministryně financí dopadne určitě lépe. „Já jdu k panu prezidentovi, dostala jsem termín teď ve středu, měla jsem tam jít minulý týden, ale bylo to odloženo, protože tam měl tu plánovanou hospitalizaci,“ řekla Schillerová v Otázkách. V rámci debaty ovšem úplně zapadlo, jak nepravdivé její sdělení bylo.

Prezidentova hospitalizace totiž začala v úterý tento týden, tedy 14. 9. Minulý týden ještě vůbec nikdo nevěděl, že Zeman bude převezen do nemocnice. Až v pátek ho totiž navštívil lékař, který s ním po prohlídce konzultoval nutnou několikadenní návštěvu Ústřední vojenské nemocnice. Zkrátka a jednoduše, minulý týden se Schillerová mohla se Zemanem setkat kdykoliv, pokud tedy neměla hlava státu „pyžámkový den“.

Je pochopitelně i možné, že si vicepremiérka jen popletla výraz a v neděli už bere celý předchozí týden jako ten minulý. S ohledem na to, jak často a bez uzardění Babišovi lidé lžou, je však pravděpodobnější, že si Schillerová prostě vymýšlela a její poker face už je zažitou součástí vyprávění báchorek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]