Schillerová slíbila vládní pomoc deset milionů. Občané mezitím vybrali víc než šestkrát tolik, přispěla i opozice

Alena Schillerová po jednání vlády (Úřad vlády ČR)

Alena Schillerová po jednání vlády | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministryně financí se vypravila na jižní Moravu, aby ukázala, že ji strašně zajímá, jak moc se řádění tornáda podepsalo na lidských obydlích, potažmo i životech. V rámci své návštěvy v postižené oblasti slíbila desetimilionovou finanční pomoc, kterou vláda Andreje Babiše dokáže speciálně vyčlenit. Směšnou částku, o níž se již diskutuje na sociálních sítích, absolutně přebila lidská solidarita. Jen v jedné sbírce na pomoc obcím na jihu Moravy se již vybralo přes 68 milionů korun a suma se neskutečně rychle zvyšuje.

Peníze, které Schillerová slíbila, jsou skutečně spíš výsměchem než opravdovou podporou státu, který by se v nastalé situaci měl o své obyvatele postarat. Je ovšem možné, že je to předem domluvený scénář, v němž se počítá s příjezdem Andreje Babiše.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Ten by se měl z Bruselu kolem poledne letecky přesunout do Brna a odtud do obcí, které byly zasaženy tornádem. A právě na místě neštěstí by mohl premiér ukázat, jak je empatický, a slíbit daleko víc financí, než zatím darovala ministryně financí. 

I když k této situaci dojde, nic to nezmění na faktu, že daleko dřív než vláda a její předseda zareagovali občané České republiky a také některé opoziční politické strany. Hned po oznámení události vzniklo několik sbírek, na které má veřejnost možnost přispět. A jak se ukazuje, nyní je vidět ta naše pozitivnější tvář, stejně jako v době, kdy si lidé museli šít roušky, protože stát nebyl schopen je zajistit.

Během několika hodin třeba na sbírku Nadace Via přispělo téměř 40 tisíc lidí, kteří poslali neuvěřitelných 68 milionů korun. To je víc než čtyřikrát tolik, než slíbila Alena Schillerová, a zdaleka není konec. 

Koalice SPOLU zase posílá na pomoc do postižených oblastí 1,5 milionu korun. Pirátský předseda Ivan Bartoš pro změnu vyzval všechny členy strany, aby finančně pomohli. Speciálním případem je předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Ten vzal nářadí, nasedl do traktoru, sehnal potřebný materiál a vyrazil na jih Moravy. 

V kontrastu k mlčení z Hradu a pár milionům od vlády je tak vidět alespoň nějaký zájem skutečně pomoci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]