Schillerová u Moravce hájila návrh, který podle ní nikdo nepodpoří. Kalouskovi čelit nedokázala

(repro ČT)

V pořadu Otázky Václava Moravce spolu diskutovali ministryně Alena Schillerová a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Schillerová hájila návrh, o kterém předem ví, že velmi pravděpodobně neprojde, a ukázalo se, že pro něj nemá ani připravené argumenty. A dospělo to až do chvíle, kdy novinku označila pouze za „debatu“.

První část diskuze se týkala avizovaných daňových změn. Sice má být zrušena superhrubá mzda, ale mělo by se zvýšit zdravotní pojištění. Za státní pojištěnce, jako například děti či seniory, by už neplatil stát. „Já jsem nepočítala s tím, že opět unikne materiál, který je teprve projednáván mezi ministerstvy financí a zdravotnictví,“ prohlásila Schillerová.

Ministryně zdůraznila, že státní pojištěnci by neměli platit pojištění sami. Uvedla, že by za ně měli platit zaměstnanci a živnostníci. A ač všechno vysvětlovala, přiznala, že to vypadá, že věc neprojde. „Platba za státní pojištěnce nemusí být nutně spojena se zrušením superhrubé mzdy,“ připomněl Schillerové Kalousek.

„Zátěž by se přenesla na zaměstnance a živnostníky,“ argumentoval Kalousek. Exministr financí navíc uvedl, že podobná věc představuje riziko v případě ekonomické krize. Šéf poslanců TOP 09 přichází s alternativním návrhem. „Nechme daně z hrubé mzdy na devatenácti procentech a snižme zdravotní pojištění, to pocítí naprosto všichni. Čistá mzda se zvýší každému. A se snížením zdravotního pojištění zvyšme platbu za státní pojištěnce,“ vysvětlil Kalousek, co by se podle něj mělo udělat.

Schillerová začala míchat pravicovou a levicovou politiku a nedokázala jasně reagovat. Pořád opakovala jen to, že „systém není transparentní“, a to, že v jejím návrhu jsou „proticyklická opatření“. Navíc se ukázalo, že ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za nápady kolegyně Schillerové nestojí.

„Paní ministryně ignoruje, že těch pět milionů lidí to platí ze své ekonomické aktivity,“ řekl Kalousek s tím, že se jedná o daňový mix. „Je fér, aby pojišťovny dostávaly ze státního rozpočtu čtyřikrát méně za státního pojištěnce než za zaměstnance s průměrnou mzdou?“ ptal se šéf klubu TOP 09 Schillerové.

Ministryně financí během pořadu začala sama ze svého návrhu couvat s tím, že se jedná pouze o debatu. „Ministr zdravotnictví za mnou přišel s tím, že stoupá spotřeba tvrdého alkoholu,“ prohlásila Schillerová náhle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]