Značně demagogický výkon podala na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny ministryně financí Alena Schillerová při své kritice Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za výhrady vůči kabinetu. Kontroloři by podle ní měli vystupovat v souladu se svými zákonnými pravomocemi. Rozpočet se schodkem 40 miliard korun Babišova vláda vykazuje navzdory hospodářskému růstu proto, že ho schválila Sněmovna a že zpomalila ekonomika.

To je ovšem absurdní. Strana, která se spojila s komunisty, v rozporu s programovým prohlášením vlády předložila nehorázný rozpočet, který ospravedlňuje benevolencí hlasovací koalice … Podobně Schillerová obhajovala i rozpouštění rezerv z výnosu privatizace (zejména šlo o dividendy ČEZu), které rovněž  schválila Sněmovna, a nejde tedy – podle Schillerové – o žádné překvapení. Navíc se tak dělo už od roku 2012, ohradila se proti výtce NKÚ.

Na pravou míru vystoupení Schillerové uvedl Miroslav Kalousek, který je ocenil slovy o tom, že by jeho předřečnice mohla přednášet na vysoké škole „demagogické“. Kalousek za největší absurditu z vystoupení Schillerové označil moment, kdy se ohradila proti kritice, že ANO rozpustilo rezervy z Fondu národního majetku do rozpočtu s tím, že se tak dělo už dřív.

„Dělo se to ale v dobách krušných – proto se rezervy vytvářejí – bralo se na důchody, ale nikdy se do nich nesahalo v době konjunktury,“ zdůraznil Kalousek. Teprve vláda ANO do Fondu poprvé sáhla v době, kdy byl přebytek. „To je rozpočtový zločin, proti kterému se můžete ohrazovat ještě třikrát,“ dodal.

Podle Zbyňka Stanjury ministryně přečetla směsici pravd, polopravd a vyslovených lží. Její instituci důsledně nazýval ministerstvem propagandy hnutí ANO. Podle jeho výstupů se „proti Babišovi spikla policie, Brusel i německá televize,“ připomněl.  Stanjura ostře kritizoval předsedu Sněmovny Radka Vondráčka za to, že mimořádnou schůzi svolal na termín, kdy je premiér na zahraniční cestě, a Babišovi vzkázal, že se před zodpovědností nechová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora