Schillerová ve Sněmovně předvedla vrchol demagogie

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

Značně demagogický výkon podala na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny ministryně financí Alena Schillerová při své kritice Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za výhrady vůči kabinetu. Kontroloři by podle ní měli vystupovat v souladu se svými zákonnými pravomocemi. Rozpočet se schodkem 40 miliard korun Babišova vláda vykazuje navzdory hospodářskému růstu proto, že ho schválila Sněmovna a že zpomalila ekonomika.

To je ovšem absurdní. Strana, která se spojila s komunisty, v rozporu s programovým prohlášením vlády předložila nehorázný rozpočet, který ospravedlňuje benevolencí hlasovací koalice … Podobně Schillerová obhajovala i rozpouštění rezerv z výnosu privatizace (zejména šlo o dividendy ČEZu), které rovněž  schválila Sněmovna, a nejde tedy – podle Schillerové – o žádné překvapení. Navíc se tak dělo už od roku 2012, ohradila se proti výtce NKÚ.

Na pravou míru vystoupení Schillerové uvedl Miroslav Kalousek, který je ocenil slovy o tom, že by jeho předřečnice mohla přednášet na vysoké škole „demagogické“. Kalousek za největší absurditu z vystoupení Schillerové označil moment, kdy se ohradila proti kritice, že ANO rozpustilo rezervy z Fondu národního majetku do rozpočtu s tím, že se tak dělo už dřív.

„Dělo se to ale v dobách krušných – proto se rezervy vytvářejí – bralo se na důchody, ale nikdy se do nich nesahalo v době konjunktury,“ zdůraznil Kalousek. Teprve vláda ANO do Fondu poprvé sáhla v době, kdy byl přebytek. „To je rozpočtový zločin, proti kterému se můžete ohrazovat ještě třikrát,“ dodal.

Podle Zbyňka Stanjury ministryně přečetla směsici pravd, polopravd a vyslovených lží. Její instituci důsledně nazýval ministerstvem propagandy hnutí ANO. Podle jeho výstupů se „proti Babišovi spikla policie, Brusel i německá televize,“ připomněl.  Stanjura ostře kritizoval předsedu Sněmovny Radka Vondráčka za to, že mimořádnou schůzi svolal na termín, kdy je premiér na zahraniční cestě, a Babišovi vzkázal, že se před zodpovědností nechová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner