Schillerová výrok o „špíně“ hájí, Ovčáček ji v tom podporuje

Ministryně financí Alena Schillerová (FB Aleny Schillerové)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: FB Aleny Schillerové

Ministryně financí hovořila ve sněmovně o „opoziční a senátorské špíně“. Omlouvat se nehodlá, protože jí to prý někdo napsal a ona jen citovala. Aspoň slíbila, že už to nebude opakovat. Výsměch všem, kdo považují takové jednání za nepřijatelné, ale jsou tací, kteří se radují. Například Jiří Ovčáček, který sám velmi rád nadává všem kritikům jeho šéfa.

Alena Schillerová měla šanci se za svá nepřijatelná slova omluvit v nedělní Partii na Primě. Místo toho vyprávěla naučenou báchorku o tom, že jí slova o „špíně“ někdo poslal a nejsou z její hlavy. Zároveň slíbila, že už tento výrok opakovat nebude. To ovšem vůbec neznamená, že až dostane ministryně financí další pichlavou zprávu, znovu ji nepoužije.

Je otázkou, kdo tuto novou strategii urážení názorových oponentů vymyslel, ale z hlavy Schillerové nebude. Přestože dokáže hodiny mluvit o rozpočtu tak, aby jí nikdo nerozuměl, s vymyšlením „zprávy od občana“ by měla velký problém. Vzhledem k tomu, že je veřejně známo, jak funguje PR oddělení hnutí ANO, je pravděpodobné, že se nápad zrodil v hlavě některého z „prchalovců“.

Tak či tak, základem bylo urazit část poslanců a senátorů a nadchnout jednodušší jedince. Jeden z nich, mluvčí prezidenta, se záhy skutečně ozval. Ovčáček sice každý pátek přeje na sociálních sítích klidný víkend, ale sám si ho nedopřeje. Musí totiž reagovat na každou hloupost, kterou zachytí ve veřejném prostoru.

Tentokrát se zastal své oblíbené členky vlády. „Paní ministryně jen tlumočila to, co si myslí většina slušných lidí,“ napsal nižší státní úředník na Twitter.

Jak si ovšem hradní mluvčí představuje slušné lidi, je záhadou. Málokdo z podporovatelů Miloše Zemana a jeho hradní party totiž dokáže stvořit rozumný a slušný argument. Raději nadávají a urážejí, stejně jako jejich prezidentský idol a nově i ministryně financí.

Úpadek v chování je pozorovatelný v celé společnosti a politici na něm mají velký podíl. Dokud budeme vídat podnapilého prezidenta hovořícího o zm*dech, nebo hysterického premiéra, který sprostě nadává svým kritikům a pravdu a lásku posílá do p**i, nic se nezmění. Ministryně financí si nemůže dovolit označit poslance a senátory za špínu, i když se ohání tím, že pouze četla vzkaz. Pokud ho cituje ve Sněmovně, je třeba to brát jako její osobní sdělení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner