Schodek rozpočtu stoupl v červenci na rekordních 279,4 miliardy Kč

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | FOTO: ČTK

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy Kč.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Deficit hospodaření rozpočtu za červenec se oproti červnu zvýšil o 14,3 mld. Kč. Druhý měsíc v řadě došlo k výrazně nižšímu propadu salda než v prvních 5 měsících roku,“ napsala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová.

Veřejné finance sviští vesele dál do propasti. Téměř 280 mld. schodek ke konci července je další historický rekord samostatné ČR. Běžné výdaje meziročně narostly téměř o 100 mld., investice naopak klesly o 8,6 mld.Kč. Takhle se prosperita netvoří. Hoďte už tam Schillerové ručník!“ reagoval na schodek poslanec za ODS Jan Skopeček.

„Protiepidemická opatření v prvním čtvrtletí tohoto roku, která omezila ekonomickou aktivitu, negativně dopadala na daňové výnosy státního rozpočtu. Jejich pokles je navíc prohlubován snížením zdanění práce, kapitálu či majetku, a dále změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů. Spolu s podporou státu zaměřenou na pomoc zasaženým sektorům ekonomiky, sociálnímu a zdravotnímu systému se jedná o hlavní příčiny meziročního propadu hospodaření státního rozpočtu,“ uvedlo MF.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Ministerstvo zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního července 404,3 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 263,7 miliardy Kč. Odklad záloh daní vyčíslil úřad na 31,4 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 109,2 miliardy korun. Za letošní leden až červenec MF celkovou pomoc z rozpočtu vyčíslilo na 186,2 miliardy korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty stouplo ke konci července meziročně o 5,9 miliardy na 164,3 miliard korun. Výběr daně z příjmu právnických osob meziročně stoupl o 26,4 miliardy korun na 76,5 miliardy korun.

Červencový schodek státního rozpočtu 280 miliard! Průměrná rychlost 40 miliard měsíčně je děsivá, vláda jede podle plánu, aby to v prosinci bylo miliard 500,“ reagoval starosta Dolních Břežan a člen předsednictva hnutí STAN Věslav Michalik. 

Tohle musí skončit. Kupují si dny ve funkcích za roky budoucnosti,“ doplnil Michalika starosta Semil a člen hnutí STAN Jan Farský. 

 

Naopak inkaso daně z příjmů fyzických osob kleslo o 20 miliard na 55 miliard korun. V meziročním srovnání se podle MF promítá vliv daňových změn účinných od roku 2021, zejména snížení základu daně o více než 25 procent a zvýšení slevy na poplatníka. Inkaso dále negativně ovlivnil kompenzační bonus vyplacený v průběhu roku 2021. „Inkaso v posledních měsících naopak navýšila výplata odměn zdravotníkům,“ uvedlo MF.

V případě výdajů rostly běžné výdaje. Na běžných výdajích stát ke konci července vydal 1,04 bilionu korun, meziročně o 102,2 miliardy více. Kapitálové výdaje naopak meziročně klesly o 8,6 miliardy na 73,7 miliardy korun.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci července 407,7 miliardy korun, meziročně o 10,2 miliardy korun více. Z toho na důchody šlo 310,8 miliardy korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články