Schodek v rozpočtu být musí. Zaplatí Babišovu kampaň, uznala i Schillerová

Babiš rozhazuje miliardy, Schillerová přemýšlí, kde je vzít (Facebook)

Babiš rozhazuje miliardy, Schillerová přemýšlí, kde je vzít | FOTO: Facebook

Ministryně financí Alena Schillerová se zase jednou uřekla. To se jí prostě občas stává, stejně jako před časem, kdy nechtěně přiznala, že reklama na EET občanům lže a žádných 18 miliard do státní kase nepřibude. Tentokrát bývalá pravá ruka Andreje Babiše na ministerstvu financí přiznala, že za padesátimiliardový schodek rozpočtu pro příští rok mohou sliby první pokusné vlády jejího vůdce.

Kabinet šéfa hnutí ANO sice nemá důvěru poslanecké sněmovny, ale to mu nebrání v tom, aby rozhazoval miliardy ze státní kasy. Na výletech po krajích slibuje Babiš všechno, na co si zdejší občané vzpomenou. Hokejovou halu, investice do kultury, jízdné zdarma, nebo alespoň zlevněné a mnoho dalších věcí.

K tomu ještě slíbí přidat sestrám, důchodcům, na sociální dávky, trochu tomu a trochu zase jinému. Přestože se jedná pouze o sliby a ty designovaný premiér z podstaty své povahy neplní, už to podle Schillerové bude stát minimálně o padesát miliard víc, než kolik nabízí státní rozpočet pro rok 2019.

V podstatě se však nejedná o peníze, které reálně dostanou občané, kteří si je zaslouží, nebo dokázali dostatečně Babiše přesvědčit, že je nutné jim je dát, ale v podstatě se jedná o sponzoring kampaně pro komunální a senátní volby. Vše jde ovšem z kapes daňového poplatníka.

Jak se ukázalo, Babiš nehodlá plnit sliby ani vůči svým koaličním partnerům, které potřebuje k získání absolutní moci, tak proč by to měl dělat vůči občanům. Díky své byznysové praxi, která nebyla vždy úplně „košer“, dokáže uplácet voliče z jejich vlastních peněz a tvářit se přitom jako dobroděj.

Každý výlet vlakem či autobusem platí volič, každý populistický výkřik Andreje Babiše, stojí občana jeho peníze. Někomu totiž designovaný premiér skutečně nějakou tu korunu věnovat musí. A na to skvěle funguje státní rozpočet. Nakonec ani ta kobliha není zdarma a člověk typu Babiše přeci nebude platit za něco, co může mít zdarma.

Pohádka o hodném strýčkovi ze Slovenska, který tak dlouho vydělával, aby mohl konat dobro, je klam. Každý bohatý člověk chce být bohatší ještě a v tom mu pomáhá hlavně to, že neutrácí. Babiš nyní neutrácí, tedy rozhodně ne své peníze. Rozfofrovává peníze z rozpočtu, za což dostane hlasy v blížících se volbách.

Schodek zkrátka být musí a můžeme být rádi, že zatím stačí Andreji Babišovi současný volební výsledek. Kdyby chtěl víc, vyjde to občany daleko dráž a rozpočet se může potýkat s daleko většími problémy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]