Scholz chce telefonicky mluvit s Putinem, ruský prezident s kontaktem souhlasí

Německý kancléř Olaf Scholz (Evropská unie)

Německý kancléř Olaf Scholz | FOTO: Evropská unie

Olaf Scholz chce telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Německý kancléř to uvedl v rozhovoru, který v neděli zveřejnil deník Tagesspiegel. Konec války však záleží na Rusku a na stažení jeho vojsk z Ukrajiny, dodal Scholz. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ruské tiskové agentuře RIA řekl, že Putin s kontaktem souhlasí.

„Budu znovu mluvit s Putinem po telefonu, protože je nezbytné spolu hovořit,“ řekl Scholz deníku. Podle něj se uplynulé telefonáty nesly v „nikoli nezdvořilém tónu“, Putin v nich však trval na obsazení části Ukrajiny. To je podle Scholze nepřijatelné. „Je na Putinovi, aby stáhnul vojska z Ukrajiny a tím ukončit hroznou a nesmyslnou válku, která stála statisíce lidských životů,“ uvedl kancléř.

Vladimir Putin (ČTK)

Mluvčí Kremlu Peskov prohlásil, že „Putin byl a i nadále je svolný s udržením kontaktu“, nicméně upozornil, že nyní se žádný telefonát ruského prezidenta se Scholzem neplánuje.

Putin a Scholz spolu naposledy mluvili začátkem prosince. Ruský prezident označil v rozhovoru přístup Německa a dalších západních zemí ke konfliktu na Ukrajině za destruktivní a vyzval k jeho přehodnocení. Opakovaně s Putinem hovořil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který za to čelil kritice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články