Scholz hovořil se Zelenským o vojenské a humanitární situaci na Ukrajině

Německý kancléř Olaf Scholz (Evropská unie)

Německý kancléř Olaf Scholz | FOTO: Evropská unie

Německý kancléř Olaf Scholz telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o vojenské a humanitární situaci na Ukrajině. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters mluvčí německé vlády. Zelenskyj na twitteru napsal, že tématem rozhovoru bylo i zvyšování tlaku na Rusko a zavádění dalších sankcí.

„Shodli se na tom, že diplomaticky vyjednané urovnání mezi Ukrajinou a Ruskem by vyžadovalo okamžité ukončení nepřátelských akcí ze strany Ruska a stažení ruských jednotek z Ukrajiny,“ uvedla mluvčí německé vlády. Scholz a Zelenskyj podle ní hovořili také o možnostech podpory Ukrajiny a dohodli se, že nadále zůstanou v těsném kontaktu.

(Týdeník FORUM)

Ukrajinský prezident uvedl, že jeho země počítá s další německou pomocí na cestě Ukrajiny k plnému členství v Evropské unii.

„Měl jsem přínosné jednání se spolkovým kancléřem. Debatovali jsme o situaci na frontové linii, dalším tlaku na Rusko, zesilování sankcí a o vyhlídkách na mír,“ napsal ukrajinský prezident na twitteru.

Vztahy mezi Ukrajinou a Německem po vpádu Ruska na Ukrajinu poněkud ochladly mimo jiné proto, že Berlín dlouho otálel s poskytováním těžkých zbraní Ukrajině. Tento postoj ale přehodnotil a Kyjevu nabídl mimo jiné samohybný protiletecký systém Gepard. Scholz rovněž odmítl vyjet na Ukrajinu poté, co vyšlo najevo, že německý prezident Frank-Walter Steinmeier není v Kyjevě vítán. Steinmeier, který je stejně jako Scholz členem sociální demokracie, je spojován s dřívější vstřícnou německou politikou vůči Rusku. Spor se ale podařilo vyřešit a Kyjev před týdnem navštívila jako první členka německé vlády od začátku ruské invaze ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Scholz v pondělí večer v pořadu Direkt televize RTL řekl, že Německo bude nadále poskytovat Ukrajině zbraně, ale nedovolí, aby byly do konfliktu vtaženy země Severoatlantické aliance. Vyjádřil obavu, že konflikt brzy neskončí a že by se mohl ještě více vyhrotit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]