Scholz: Vyjednávání s Ruskem bude možné až po stažení jeho jednotek z Ukrajiny

Německý kancléř Olaf Scholz (Evropská unie)

Německý kancléř Olaf Scholz | FOTO: Evropská unie

Vyjednávání s Ruskem o ukončení války na Ukrajině bude možné až ve chvíli, kdy Rusko projeví ochotu stáhnout své jednoty z okupovaných území. Podle agentury DPA to ve čtvrtek řekl německý kancléř Olaf Scholz na besedě s občany v hesenském Marburgu.

„V momentě, kdy dají najevo, že cestou je stažení jednotek, v tom okamžiku se uvolní také cesta k rozhovorům s Ukrajinou – tím jsem si docela jistý,“ řekl Scholz. Pak podle něj nastane i možnost se domluvit. „Ale na tom musíme ještě trochu zapracovat,“ dodal kancléř.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva v pondělí po rozhovoru s Scholzem navrhl jednání o ukončení války za zprostředkování zemí, jako jsou Brazílie nebo Čína. Ukrajina ale vyjednávat odmítá do doby, než se ruská vojska zcela stáhnou z ukrajinského území, a to včetně Krymu.

Ruské vedení se po oznámení Německa a dalších států, že Ukrajině dodají moderní tanky, staví k myšlence mírových jednání rovněž rezervovaně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články