Schovaný Faltýnek a střet politických matadorů. Kandidátka v Olomouckém kraji slibuje nesmlouvavý souboj

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek (ČTK)

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČTK

Olomoucký kraj přinese v říjnových volbách do poslanecké sněmovny střet politických matadorů. Za koalici SPOLU se tady utká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, spojení Pirátů a hnutí STAN zaštítí starosta obce Nová Hradečná Tomáš Müller (STAN) a hnutí ANO povede poslanec a bývalý hejtman Ladislav Okleštěk hned následovaný schovaným Jaroslavem Faltýnkem. Deník FORUM 24 nabízí další díl seriálu o zajímavých střetech na kandidátkách za jednotlivé kraje.

Deník FORUM 24 mapuje a analyzuje kandidátky pro letošní volby do poslanecké sněmovny. Kandidátky největších stran vedou v Olomouckém kraji dlouholetí političtí matadoři, kteří dobře vědí, co dělají, a mají o svém regionu povědomí. O to napínavější souboj můžeme čekat.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Pro kontext je opět nutné nahlédnout do výsledků voleb do poslanecké sněmovny v roce 2017. Výrazných 31,39 % tu získalo hnutí ANO vedené poslancem Ladislavem Oklešťkem, na druhém místě skončilo hnutí SPD s 13,54 % následované pravicovou ODS s (8,92 %) a komunisty (8,78 %). Další místo pak obsadili Piráti s 8,49 %.

Podporu jednotlivých stran v Olomouckém kraji lze interpretovat také pomocí čerstvějších čísel z krajských voleb v říjnu 2020. Zde mírně klesla podpora hnutí ANO, které si v kraji odneslo 27,01 %, naopak tady zazářila koalice Pirátů a Starostů (19,51 %), která společně kandiduje i ve sněmovních volbách. Zajímavou podporu měla i koalice KDU-ČSL, TOP 09, Zelených a hnutí ProOlomouc s 18,43 %, za kterou následovala ODS s 10,36 %.

Kandidáti pro Olomoucký kraj ve volbách do poslanecké sněmovny

Marian Jurečka (koalice SPOLU) – poslanec, předseda KDU-ČSL

Tomáš Müller (koalice Piráti a STAN) – starosta obce Nová Hradečná (STAN)

Ladislav Okleštěk (ANO) – poslanec, bývalý hejtman

Ladislav Hynek (ČSSD) – místostarosta města Kostelec na Hané

Radim Fiala (SPD) – poslanec, místopředseda hnutí

Ludvík Šulda (KSČM) – předseda Okresního výboru KSČM

Václav Vévoda (Přísaha) – právník, podnikatel

Marek Obrtel (Volný blok) – lékař, velitel Národní domobrany

V Olomouci se může projevit síla koalic

Loňské krajské volby přinesly v Olomouckém kraji fenomén, který by se mohl přelít i do voleb letošních. Strany se spojovaly do koalic, aby byly společně silnější, a měly i velmi podobnou strukturu. Došlo zde ke spojení Pirátů a Starostů, ale také KDU-ČSL, TOP 09, Zelených a hnutí ProOlomouc. 

FORUM 24 (archiv)

Ve sněmovních volbách kandiduje koalice SPOLU jakožto spojení tří subjektů – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL – a jejich olomouckou kandidátku vede předseda lidovců Marian Jurečka. Zemědělec a krajan zapůsobil už při moravské katastrofě, kam šel nezištně a autenticky vypomáhat, političtí analytici kladně hodnotili i jeho výstup v první velké debatě politických lídrů, kde koalici zastupoval. 

O silné podpoře hnutí ANO v Olomouckém kraji budeme ještě hovořit později, koalice SPOLU však proti tomuto fenoménu podnikla kroky v podobě netradiční door-to-door kampaně (tedy obcházení domů), aby přesvědčila voliče, že by jejich hlas měl putovat k nim. „Dlouhodobě říkáme, že potřebujeme dát naši zemi do pořádku a nechceme přitom stavět žádné vzdušné zámky ani lidem představovat líbivé PR projekty,“ uvedl k tomu Marian Jurečka. 

„Potřebujeme se osobně poptat lidí, kteří se na nás obvykle s ničím neobracejí. Chceme slyšet jejich starosti, problémy nebo nápady na zlepšení,“ dodal. V naslouchání tak přerovský rodák vidí cestu, jak uspět ve volbách.

Boj o voličskou přízeň samozřejmě čeká i Piráty a hnutí STAN. Jak už jsme zmiňovali, v Olomouckém kraji mají poměrně zajímavou podporu, která ale v nadcházejících volbách nemusí stačit. Kandidátku však vede starosta obce Nová Hradečná Tomáš Müller (STAN), který olomouckou buňku sám před sedmi lety založil. 

„Nelíbilo se nám, jakým způsobem se k nám, starostům z malých měst a obcí, chovaly tehdejší velké strany ČSSD a ODS. Který starosta nebyl ve straně, ten se mohl s nějakou větší podporou z kraje rozloučit. Proto vzniklo hnutí Starostové a nezávislí, abychom společně na krajské a celostátní úrovni bránili principy zodpovědné komunální politiky,“ vzpomíná na důvody. 

Hnutí ANO s jejich olomouckým lídrem Ladislavem Oklešťkem STAN kritizovalo, protože prý mají na kandidátkách kraje příliš málo starostů. Tomu se Müller bránil. „Demokraticky a tajně jsme hlasovali, a tak kromě starostů máme na kandidátce i další komunální politiky, ekonomy, podnikatele, živnostníky a další pracovité a úspěšné lidi. To jsou ti nezávislí, kteří doplňují nás starosty. A je to tak správně,“ myslí si.

Schovaný Faltýnek

Hnutí ANO napasovalo do čela své olomoucké kandidátky krajského předsedu a bývalého hejtmana Ladislava Oklešťka. Je to poměrně logický krok. Okleštěk kandidátku reprezentoval i v minulých poslaneckých volbách, kdy ANO inkasovalo v Olomouckém kraji 31,39 %. V regionu je hnutí ANO silné, vyluxovalo hlavně levicové voliče z ČSSD a KSČM a jejich podporu v kraji úplně zničilo, takže strany ani nedosáhly pětiprocentní hranice, aby se dostaly do zastupitelstva.

Andrej Babiš s Milošem Zemanem (ČTK)

Ještě zajímavější však byla debata o muži, jenž se umístil na druhém místě kandidátky – o kontroverzním straníkovi Jaroslavu Faltýnkovi, který se po boku Andreje Babiše stal za léta v hnutí jeho výraznou tváří. Pochází z Prostějova, ale během minulých voleb táhl kandidátku kraje Vysočina. Jenže tady ho buňka z prvního místa úplně vyšachovala. 

„Vypovídá to o tom, že si regionální špičky na Vysočině vyhodnotily, že Jaroslav Faltýnek není přínos pro kandidátní listinu, ale je přítěž,“ komentoval situaci pro Českou televizi politolog Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček. Reagoval tak na známé kauzy, do kterých je šéf poslaneckého klubu ANO zapleten. „Na tom, aby u nás kandidoval, se jednomyslně shodlo olomoucké krajské předsednictvo. Požádali jsme celostátní výbor o schválení, a tak se teď Jaroslav Faltýnek vrátí zpátky do domovské organizace,“ vysvětlil krajský předseda Ladislav Okleštěk.

Ještě koncem května byla velkou neznámou i jeho samotná kandidatura v letošních volbách. „Nevím v tuto chvíli. Jsem otrávenej, chci se o tom pobavit s předsedou našeho hnutí, jestli vůbec má smysl, abych kandidoval,“ prohlásil Faltýnek 23. května v Otázkách Václava Moravce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]