Schůzka ústavních činitelů? Ústava to nezná, je to nesmysl a ztráta času

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman se na chvíli vynořil, sdělil v předtočeném pořadu své názory na svět a zase zmizel. Celkem nic zajímavého se nestalo. Jednu věc je ale dobré připomenout. Takzvané setkání nejvyšších ústavních činitelů je záhadný výmysl.

Zeman se vymezil proti návštěvě předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a rozhodl se, že ho potrestá a nepozve ho na schůzku nejvyšších ústavních činitelů: „Jeho návrh na cestu odmítli krátce všichni a on přesto na ten Tchaj-wan jel. A já tedy konstatuji, že předsedu senátu na tyto porady nebudu zvát, protože pokud někdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát.“

Eric Drooker

To je skutečně ve stylu ředitele školy, který zlobivého žáka vyloučí z vyučování. Skoro bychom mohli mít pocit, že je to vyloučení z nějakého prestižního klubu. Takový významný spolek ale existuje jen v mysli prezidenta Zemana, která už není v plném spojení s realitou. V Ústavě nic o nějakém orgánu, jako je schůzka nejvyšších ústavních činitelů, nemáme. Ti se jistě mohou setkávat a nesetkávat v jakémkoli složení, tak jako se mohou setkávat všichni politici a všichni občané. Neměli bychom si ale nechat namluvit, že je tady nějaká kolektivní hlava státu, která projednává a určuje všechny významné záležitosti.

Už v dubnu o tom hovořil v rozhovoru pro Forum 24 senátor Pavel Fischer: „Před několika dny se sešli čtyři pánové na Hradě. Říkají tomu setkání nejvyšších ústavních činitelů, ale to je naprosto neústavní formát. To je, jako kdyby se čtyři muži sešli za stolem, že budou hrát mariáš, a rozhodli se hlasovat o tom, jestli si dají griotku, rum nebo pivo. Jenže oni si dovolili hlasovat o věcech, které má vykonávat vláda, přičemž prezident má loajálně spolupracovat a parlament kontrolovat. Tam není o čem hlasovat!“

Na jedné takové schůzce dostal tehdejší předseda senátu Jaroslav Kubera na Hradě výhružný dopis z čínské ambasády, Zeman se na Kuberu napřahoval holí. Za několik dní Jaroslav Kubera zemřel. Nakolik se na jeho předčasné smrti podílel stres, kterému byl ze strany Číny a českých kolaborantů vystaven, můžeme už jen spekulovat. Celá ta záležitost byla ale zcela ohavná.

Už jsme zažili a přežili ledacos. Ať si Zeman klidně na Hradě a v Lánech pořádá třeba spiritistické seance a nechá si tam vyvolat svého poradce Šloufa, možná by mohl zkusit i zmizelého čínského poradce a doplnit to nějakými hosty z ruské a čínské ambasády. Třeba je lepší mít společnost duchů, než nemít žádnou. Bude to mít stejnou závažnost, bude to stejně (ne)ústavní a udělalo by mu to možná radost. V každém případě musí být pro Miloše Vystrčila dost úleva, že na takovou obskurní sedánku nemusí chodit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články