Schvalování Babišovy oblíbené ruské vakcíny se nekoná, EMA nedostala ani žádost

Sputnik V (profimedia.cz)

Sputnik V | FOTO: profimedia.cz

Ruský výrobce oblíbené vakcíny českého premiéra Andreje Babiše se už drahné týdny dušuje, jak Evropská léková agentura schvaluje jeho Sputnik V. Zmíněná nadnárodní autorita však ujišťuje, že k posouzení ruského přípravku nedostala ani žádost.

„Evropská léková agentura (EMA) dosud neobdržela žádost o postupné posuzování či registraci ruské vakcíny Sputnik V vyvinuté Národním výzkumným epidemiologickým a mikrobiologickým centrem N. F. Gamaleje, navzdory zprávám o opaku,“ uvádí EMA ve své aktuální zprávě s tím, že Sputnik V je pouze na seznamu vakcín proti covid-19, jejichž výrobcům zaslala příslušná vědecká doporučení.

FORUM 24 (archiv)

Zmíněné podklady EMA obsahují nejnovější regulatorní a vědecká vodítka pro vývoj jejich vakcíny. Předmětná evropská instituce ve své zprávě dodává, že je s ruským výrobcem ve spojení a radí mu, jak postupovat. Vývojáři přitom projevili zájem o to, aby EMA jejich přípravek podrobila průběžnému posuzování přípravku ještě před dokončením jeho vývoje a testování, což je proces povolený právě jen za mimořádných okolností, jako je současná pandemie.

Výrobce však může podat žádost až poté, co proces posvětí Výbor EMA pro humánní léčivé přípravky a pracovní skupina pro pandemii COVID-19 EMA (COVID-ETF), což se ještě nestalo. Nejvíc zklamaný bude kromě komunistů z KSČM  i Andrej Babiš, který o přípravku Sputnik V prohlásil: „Poslední informace jsou, že je velice kvalitní.“ Patrně tím narážel na článek v týdeníku Lancet, který však vycházel jen z neověřených tvrzení ruského výrobce o jeho vakcíně.

Celou zprávu EMA si můžete přečíst zde

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]