Schwarzenberg k chování Novákové: Podělala se z čínského příkazu

Karel Schwarzenberg (ČTK)

Karel Schwarzenberg | FOTO: ČTK

Chování ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, která podlehla diktátu čínského velvyslance a na setkání se zahraničními partnery vykázala zástupce Tchaj-wanu, rozezlilo Karla Schwarzenberga. Bývalý šéf české diplomacie si myslí, že v současné době nejsou členové naší vlády schopni hrdého postoje a raději se poddají mocenskému tlaku.

„Ctěná paní ministryně průmyslu Nováková pozvala hosty ze zastupitelských úřadů na společné setkání. I přišel tam čínský velvyslanec, spatřil tam svého tchaj-wanského kolegu, ihned u ministryně protestoval a naše ministryně průmyslu se ihned podělala a tchaj-wanského zástupce nechala vykázat ze sálu,“ shrnul ostře Schwarzenberg průběh jednání, které je terčem kritiky mnoha demokratických politiků.

Je zřejmé, že Nováková má stejné zahraničněpolitické priority jako prezident Zeman. „Opravdu pozoruhodná zbabělost. Všichni přítomní byli její hosté, klidně mohla čínskému zástupci odpovědět, že ona je hostitelkou a ona tedy určuje, kdo má být pozván. Nikoli zastupitelský úřad cizího, byť spřáteleného státu. To se však nestalo,“ nelíbí se čestnému předsedovi TOP 09.

„Je pravda, že uznáváme teorii jedné Číny a čínský velvyslanec zastupuje Čínskou lidovou republiku. Nicméně, Tchaj-wan u nás investoval mnohem více než Čína i přes velké snahy našeho pana prezidenta, některých politiků a dalších mocipánů,“ vysvětluje politik. „Nechci popisovat kam až Číňanům lezou, ale ve srovnání s tchaj-wanskými, jsou čínské investice poněkud směšné,“ popisuje Schwarzenberg ekonomické důvody, proč je pro nás Tchaj-wan důležitým partnerem.

Současná doba je ovšem nakloněna zvláštnímu přístupu některých našich politiků. „Od člena české vlády bych opravdu očekával alespoň trochu hrdosti. Zástupci jakékoliv velmoci by se slušelo takové situaci odpovědět „Sem zvu já a nikoli vy, pane velvyslanče“. Očividně hrdého postoje členové naší vlády schopni nejsou. To je smutná zpráva,“ dodává k celé nešťastné situaci Karel Schwarzenberg.

Ctěná paní ministryně průmyslu Nováková pozvala hosty ze zastupitelských úřadů na společné setkání. I přišel tam čínský…

Zveřejnil(a) Karel Schwarzenberg dne Pátek 29. března 2019

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]