Schwarzenberg: Kalousek by byl dobrý prezident. TOP 09 se musí více profilovat a přiklonit spíše k němu než ke Stanjurovi

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odchází z obecního úřadu v Sýkořici na Rakovnicku, kde 25. října odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.---Leader of TOP 09 Karel Schwarzenberg votes during early parliamentary elections in Sykorice, Rakovnik Region, Friday, Oct. 25, 2013. Czech Republic holds the elections Oct. 25-26. (CTK Photo/Vit Simanek) (ČTK)

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odchází z obecního úřadu v Sýkořici na Rakovnicku, kde 25. října odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké sněmovny.---Leader of TOP 09 Karel Schwarzenberg votes during early parliamentary elections in Sykorice, Rakovnik Region, Friday, Oct. 25, 2013. Czech Republic holds the elections Oct. 25-26. (CTK Photo/Vit Simanek) | FOTO: ČTK

Kalouskovi jsem říkal, že nevidím, že by to mohl vyhrát, protože kampaň proti němu po léta letoucí zanechala stopy. Jeho kandidatura by ale oživila prezidentskou kampaň, říká exministr zahraničí a kandidát na prezidenta ve volbách v roce 2013 Karel Schwarzenberg. V rozhovoru pro Týdeník FORUM mluví mimo jiné i o budoucnosti TOP 09 i o tom, jak hodnotí působení Miloše Zemana v úřadu prezidenta republiky.

Na začátku ledna příštího roku uplyne 30 let od rozpadu Československa. Myslíte si, že nám to rozdělení v něčem doteď škodí?

Samozřejmě a všude. Jako Československo jsme měli větší váhu.

V lednu se v České republice také konají prezidentské volby. Měl byste pro kandidáty nějakou radu jak v nich uspět? Něco, co vy jste například nevěděl a možná by vám to pomohlo zvítězit nad Milošem Zemanem v roce 2013?

Dejte si pozor na své okolí, aby vám někdo nepadl na hlavu. Okolí, které budete mít, musí být prověřené. To je důležité. Nepodceňujte náklady a možnosti protivníka. Já jsem doplatil na to, že jsem podcenil materiální možnosti Miloše Zemana. V poslední části kampaně měl neomezené prostředky a mně už docházely.

V prosinci uplyne 11 let od úmrtí Václava Havla. Vy jste zhruba dva roky působil jako jeho hradní kancléř. Vidíte nějakou podobnost mezi některým ze současných kandidátů na post prezidenta a prezidentem Václavem Havlem?

Podobnost ne, jsou lidé jako Pavel Fischer, kteří jsou jeho myšlenkám a úvahám blízcí, ale úplně jiné osobnosti. Ne, žádná osobnost se mu nevyrovná.

()

Chybí české společnosti někdo takového typu, jako byl Václav Havel, někdo, kdo by společnost spojoval?

Samozřejmě, každý den to vidím.

Posledních 10 let byl na Hradě Miloš Zeman, jak jeho působení v úřadu hodnotíte?

Popravdě řečeno o mnoha věcech mám vážné pochyby.

O jakých?

O jeho chování, o jeho pročínských a proruských postojích. Byl jsem, jak známo, jeho protikandidát, a jsem toho názoru, že se často mýlil, ačkoliv je to vysoce inteligentní politik. Nebylo to nejšťastnější. Popravdě řečeno se teď dosti vylepšil a zajímavé je, což na to má také vliv, že je na přísné dietě.

Vy jste zmínil to, že byl proruský. Po ruském útoku na Ukrajinu ale vyjádřil plnou podporu Ukrajině. Věříte mu tuto otočku?

Já mu to věřím, poněvadž už není závislý. Každý ví, že když člověk užívá jakoukoliv drogu, tak najednou ztratí zábrany. Když vaše dítě bere drogy, tak to zpozorujete na tom, že se krade v domácnosti. U jiných to má jiné důsledky. Leckteré zábrany ve výrocích Miloše Zemana se v posledních letech ztrácely.

Teď, posledního tři čtvrtě roku, je ze zdravotních důvodů na suchu a úplně se změnil. Když jsem byl v létě v Lánech na obědě, tak to bylo velice příjemné, kultivované setkání. Je velmi sečtělý. Byla to zábava, ale pár let před tím by možná ještě nebyla.

Jaký vztah s Milošem Zemanem vlastně máte?

Známe se dlouho, soupeřili jsme, on vyhrál, víme o sobě mnoho, byl to můj velký protivník skoro ve všech politických otázkách. Na druhé straně si ho cením jako velice inteligentního, velice kultivovaného a sečtělého člověka. Nikdo netuší, kdo ho zná jen z obrazů v médiích, že má důkladné vzdělání v literatuře, v dějinách. Toho si na něm také cením.

Od 24. února Evropou hýbe válka na Ukrajině. Hodně se debatovalo o tom, jestli má Evropská unie zakázat vydávání víz ruským občanům. Byl byste pro tento krok?

Já jsem toho názoru, že by bylo prospěšnější, kdyby Rusové cestovali po Evropě a viděli, co je demokracie a právní stát. Právem komunisté svého času zabránili československým občanům cestovat po světě, protože věděli, že je to škodlivé pro, řekněme, komunistickou morálku. Totéž platí dnes. Naopak bych se pokoušel o to, aby tady bylo co nejvíce Rusů.

Mohlo by to potom spustit nějaké procesy v ruské společnosti a způsobit pád režimu Vladimira Putina?

Podívejte se, první revoluční hnutí v Rusku, to byli děkabristé, důstojníci, kteří se během tažení proti Napoleonovi dostali do západní Evropy a zjistili, že lze vládnout i jinak, než byl carský režim. To byli první lidé, kteří se dostali až do Paříže. Já jsem pro největší otevřenost.

Zahraniční výbor poslanecké sněmovny schválil rezoluci, ve které Rusko označuje za teroristický režim. Souhlasíte s tímto označením?

Myslím, že je to správné. Nepovažuji to za tak strašně důležité, ale v zásadě to nemůžu popírat.

Nezhorší tento krok už tak napjaté vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací?

Pokud je to možné. Nevím, jestli se dají ještě zhoršit.

Byly vztahy mezi Českem a Ruskem ještě někdy horší?

Ne, myslím, že teď jsou nejhorší. Po roce 89 tady byl rozumný ruský velvyslanec a v 90. letech jsme neměli špatné vztahy. Teď jsou nejhorší.

V pondělí a v úterý se konalo zasedání G20, kterého se účastnil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Mělo by se Rusko účastnit takových akcí?

Tak velká země by tam měla být. Nemůžeme přerušit rozhovor s Ruskem. Považujeme za morální, že máme přerušit běžné styky, ale ne, nesouhlasím s přerušením diplomatických styků. Ty bychom měli zachovat.

Před volbami sliboval Petr Fiala (ODS) a koalice SPOLU změnu. Přišla podle vás?

V některých věcech ano, v některých věcech ale příliš málo.

V jakých?

Rozpočtovou politiku nepovažuji za nejšťastnější. Tím se vláda tak moc neliší od předešlých.

A zahraniční politika současné vlády je lepší než kabinetu Andreje Babiše (hnutí ANO)?

Zdaleka lepší.

Vy jste v roce 2009 s Miroslavem Kalouskem založil stranu TOP 09, která je aktuálně součástí vládní koalice. Je podle vás TOP 09 ve vládě dost vidět?

Přál bych si, aby byla více vidět, ale pro malou stranu je to obtížné. Nicméně bych jim doporučil, aby se silněji profilovali.

Jak by se měli profilovat?

Například v rozpočtových otázkách se spíše přiklonit ke Kalouskovi než ke Stanjurovi.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Právě Miroslav Kalousek vládu i Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) dost často kritizuje. Souhlasíte s ním, když tepe do předsedkyně poslanecké sněmovny?

Ne ve všem, ale co se týče rozpočtových otázek, tak ano.

Vede podle vás Markéta Pekarová Adamová TOP 09 správným směrem?

Správným směrem ano, ale dělá chyby jako každý. Celkově ale ano.

Miroslav Kalousek o kandidatuře na prezidenta dlouho přemýšlel, nakonec ale kandidovat nebude. Bavil se o tom s vámi?

Samozřejmě jsme měli dost časté diskuze.

Co jste mu říkal?

Říkal jsem mu, že nevidím, že by to mohl vyhrát, protože kampaň proti němu po léta letoucí zanechala stopy. Oživilo by to ale prezidentskou kampaň. Nikdo z dnešních kandidátů není zdaleka tak vtipný a útočný, jako byl Kalousek. Prezidentské kampani chybí trochu jiskra a tu by tam mohl Kalousek přinést. Těšil se na střet s Babišem. Že by to bylo hezké?

Andrej Babiš (hnutí ANO) svojí kandidaturou tu jiskru, o které mluvíte, nepřidá?

Ne tolik. Přiznejme si, že Kalousek je mnohem vtipnější. Babiš všem okolo jen nadává. To je něco jiného.

Byl by podle vás Miroslav Kalousek dobrým prezidentem?

Myslím, že ano. Já ho znám dobře a myslím, že ano.

Podle průzkumů se TOP 09 i lidovci drží kolem pěti procent a není jisté, pokud by kandidovali samostatně, že se do poslanecké sněmovny dostanou. Jak vidíte budoucnost TOP 09?

Pokud si dokáže udržet samostatnost, tak budoucnost může mít. V řadě evropských zemí jsou malé strany, které jsou kořením politiky a drží se po desetiletí i déle. Musí ale najít svůj vlastní styl a odlišit se od ODS.

Takže trvalé sloučení tří stran koalice SPOLU byste nepodpořil?

Nevím, jestli by to prospělo. Jsou na to různé názory. Nějaké užší spojení si dovedu představit, ale jakmile by to byla jedna strana, tak by se automaticky někdo odštěpil a založil jinou stranu.

Karel Schwarzenberg je český politik, čestný předseda a spoluzakladatel TOP 09, bývalý poslanec a senátor, exministr zahraničí, bývalý místopředseda Nečasovy vlády, kancléř prezidenta Václava Havla a kandidát TOP 09 v prezidentské volbě v roce 2013.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články