Schwarzenberg: Lavrov neví, co znamená demokracie. Rusko je na cestě k SSSR

Karel Schwarzenberg (FB TOP 09)

Karel Schwarzenberg | FOTO: FB TOP 09

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odmítl slova ruského ministra Sergeje Lavrova o tom, že by se socha maršála Koněva měla vrátit na své původní místo v Praze 6. Podle Schwarzenberga se ukazuje, že Ruská federace se vydává směrem zpět k SSSR.

„Můj bývalý kolega, ruský ministr zahraničí Lavrov prohlásil, že je nezbytné, aby se socha maršála Koněva vrátila v České republice na místo, kde stála od roku 1980. Když jsem si to přečetl, sám jsem se ptal, pro koho to je, prosím, nezbytné?“ ptá se Schwarzenberg a připomíná, že rozhodně nejde o obyvatele Prahy 6 ani dalších částí hlavního města.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Myslím, že to celé vychází z toho, že Sergej Lavrov, který vyrostl a dlouho žil v Sovětském svazu a nyní pod Vladimirem Vladimirovičem Putinem, vůbec nepochopil, co znamená svobodná země a demokracie. Že totiž ani prezident, ani vláda, nikdo v této zemi nemůže měnit rozhodnutí svobodně zvoleného zastupitelstva v čele se starostou. Na to nikdo nemá právo,“ uvedl Schwarzenberg.

Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 připouští, že „je těžko představitelné, že by se někde ve velké ruské říši nějaké zastupitelstvo odvážilo nejednat v souladu s Moskvou“. „Sovětský svaz byl tvrdou diktaturou a nynější Rusko je k ní opět na nejlepší cestě,“ dodal Schwarzenberg.

„Ale my musíme trvat na své svobodné demokracii, jejíž jedna z výhod je, že místní orgány nejsou podřízeny orgánům státním. Toto si musí každý uvědomit a doufám, že to pochopí i ruský ministr zahraničí. I kdyby se vláda stavěla na hlavu a pan prezident poskakoval před Lány, tak to ještě neznamená, že je musí svobodně zvolené zastupitelstvo poslouchat,“ napsal Karel Schwarzenberg.

Ke slovům Sergeje Lavrova se vyjádřil také ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. „Ukrajině Lavrov také nejednou sděloval, co musíme nebo nemusíme dělat. Rusko je prostě takový stát – buď bude po jeho, nebo jste nepřítel. Místo toho, aby řešilo svou hromadu problémů, strká svůj nos do záležitostí jiných zemí,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články