Schwarzenberg obdrží vzácnou medaili za zásluhy o mír

Eric Drooker

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes jako první český občan obdrží Medaili Roberta Schumana. Toto ocenění udělují politici Evropské lidové strany osobnostem, které se zasloužily o mír, budování Evropy a lidské hodnoty. Medaili doposud obdrželi například Papež Jan Pavel II., německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalý prezident USA George H. W. Bush.

O medaili bylo rozhodnuto 17. listopadu

Schumanovu medaili převezme Karel Schwarzenberg v předvečer Dne lidských práv a také svých narozenin. O tom, že se držitelem stane právě dlouholetý bojovník za lidská práva a obránce demokracie, rozhodlo vedení Evropské lidové strany symbolicky – 17. listopadu.

„Potřebujeme osobnosti, které se nebojí říkat pravdu a stát za ní i ve vypjatých chvílích. Potřebujeme osobnosti, které s odvahou a odhodláním brání hodnoty demokracie a svobody. Bez nich by naše společnost zamířila k neradostným koncům. Takovou osobností je i Karel Schwarzenberg, který přesahuje hranice České republiky. Jsem moc rád, že právě on získává tuto medaili. I to dává inspiraci a sílu nám všem snažit se dělat náš svět lepší,“ říká vedoucí české národní delegace v Evropské lidové straně europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/ STAN).

Další vyznamenání pro významného politika

Karel Schwarzenberg bránil demokracii a dodržování lidských práv už ve funkci předsedy Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva nebo jako ministr zahraničí České republiky. Medaile Roberta Schumana není pro čestného předsedu TOP 09 prvním významným oceněním. Už v roce 1989 obdržel společně s Lechem Wałęsou Cenu lidských práv Rady Evropy. Od roku 2002 je také držitelem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka 3. třídy.

Cenu předá čestnému předsedovi TOP 09 dnes večer v Museu Kampa Manfred Weber, šéf poslanců Evropské lidové strany v Evropském parlamentu. Vedení Evropské lidové strany v EP se sjelo právě dnes do Prahy na třídenním jednání. Ocenění, které nese jméno jednoho z otců evropského integračního procesu Roberta Schumana, se uděluje od roku 1986.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články