V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začalo v sobotu v poledne poslední rozloučení se zesnulým Karlem Schwarzenbergem. Katolický obřad doprovázely státní pocty. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, kázání vedl Tomáš Halík. Smuteční řeč pronesl prezident Petr Pavel. Po bohoslužbě budou Schwarzenbergovy ostatky převezeny z Pražského hradu na Orlík a v úzkém rodinném kruhu uloženy do hrobky. Bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř Václava Havla a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů zemřel 12. listopadu ve Vídni, bylo mu 85 let.
Obřadu se kromě rodiny, přátel a spolupracovníků zesnulého zúčastnily stovky pozvaných hostů – česká politická reprezentace, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, bývalý prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci domácí i evropské šlechty, diplomaté, lidé z kulturní obce a další osobnosti veřejného života. Zájemci z řad veřejnosti mohli obřad v chrámu sledovat na velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí. Přímý přenos z pohřbu vysílaly také všechny hlavní tuzemské televize a velkou pozornost věnovala loučení se Schwarzenbergem i ostatní média.
Organizace obřadu se řídila přáním zesnulého politika a aristokrata. V katedrále proto zazněla československá hymna, lidová píseň Ach synku, synku, svatováclavský chorál, latinský hymnus Dies Irae (Den hněvu) či koleda Narodil se Kristus Pán. Rakev byla zahalena do modro-bílé schwarzenberské vlajky a před oltářem byly vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna i znak rodu. Obětní dary nesli dlouholetí nejbližší spolupracovníci Karla Schwarzenberga Marcela Dvořáková, Michael Pastorek a Filip Štědrý. S osobní vzpomínkou na zemřelého vystoupil prezident Pavel. Čtení přednesl synovec zesnulého Ferdinand. Přímluvy přečetli starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která je vnučkou šlechtice Jiřího Douglase Sternberga, a blízký Schwarzenbergův spolupracovník Miroslav Kalousek.
Po skončení zádušní mše se průvod s rakví na cestě od oltáře zastaví u Schwarzenberské kaple, zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Při odjezdu z areálu Hradu se vůz se Schwarzenbergovými ostatky krátce zastaví před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí. Krokem projede okolo Černínského paláce, kde sídlí česká diplomacie, a v doprovodu policejního vozu odjede na Orlík v jižních Čechách.
Schwarzenbergův život odráží pohnutou historii českých zemí. Nejen jeho příznivci oceňovali celoživotní a přitom neokázalou službu vlasti, kterou musel jako dítě po komunistickém puči na čtyřicet let opustit, ale také nadhled, svérázný humor a schopnost spojovat lidi různého přesvědčení, naturelu i původu.
Schwarzenbergové mají ke katedrále svatého Víta blízký vztah, nachází se v ní například socha pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga. Patronem rodu je Jan Nepomucký, jehož stříbrná tumba s prosklenou rakví leží na pravé straně katedrály. Ve Schwarzenberské kapli umístěné v chrámu jsou na oltáři erby Schwarzenbergů a Fürstenbergů, rodičů Karla Schvarzenberga, vitrážové okno s vyobrazením Jana Nepomuckého a schwarzenberským erbem.
Rakev z katedrály vyprovodil po skončení bohoslužby smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga, který v bitvě u Lipska porazil Napoleona.
„Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem je rozloučením s velikou postavou jedné éry. A tak trochu i s celou tou érou. S polistopadovou dobou znovuvytváření demokratických hodnot, institucí a zvyklostí. Neloučíme se ale ‚tlustou čarou‘, spíš převzetím štafety,“ napsal v sobotu na sociální síti X ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš na Schwarzenberga při příchodu vzpomínal jako na veselého člověka. „Poznal jsem ho už jako šéf Akademie věd na několika zahraničních cestách a byla s ním vždycky jako s ministrem zahraničí velká legrace. To jsem na něm velice oceňoval,“ řekl novinářům.
Z politiků dorazila mimo jiné místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN), ministři Vlastimil Válek (TOP 09), Ivan Bartoš (Piráti), Martin Kupka (ODS), bývalý předseda STAN Petr Gazdík, senátor Pavel Fischer, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Přišli také zástupci opozičního ANO Alena Schillerová a Karel Havlíček. Mezi smutečními hosty se objevil i bývalý premiér Petr Pithart a zástupci českého šlechtického rodu Lobkowiczů.
Pozvánku na poslední rozloučení dostala také Jaroslava Valová, dcera zahradníka, který pracoval pro rod Schwarzenbergů v Čimelicích. Přijela rovněž herečka Eva Holubová, která Schwarzenberga v minulosti ve volbách podporovala, či kardiochirurg Jan Pirk. Na místě už je i herečka Jitka Čvančarová, režisér Břetislav Rychlík, herec Boleslav Polívka, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či zástupce sudetských Němců Bernd Posselt.
Schwarzenberg byl ve Vídni, kde sídlí jeho rodina, poslední dny před úmrtím hospitalizován kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Předtím byl v nemocnici v Praze. Jeho památku od listopadu uctili lidé v sérii mší v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční. Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.