Schwarzenegger přirovnal útok na Kapitol ke Křišťálové noci. Trump je nejhorší prezident v dějinách, řekl

Arnold Schwarzenegger (flickr.com/Governo do Estado de São Paulo)

Arnold Schwarzenegger | FOTO: flickr.com/Governo do Estado de São Paulo

Neskutečné řádění podporovatelů dosluhujícího amerického prezidenta v budově Kapitolu okomentoval Arnold Schwarzenegger. Ikona akčních filmů a bývalý republikánský guvernér Kalifornie přirovnal řádění fanoušků Donalda Trumpa ke Křišťálové noci, připomněl nebezpečí nacismu a hlavu státu označil za nejhoršího prezidenta v dějinách. Téměř osmiminutové video zveřejnil Schwarzenegger na svém twitterovém účtu. 

Oblíbený Terminátor je ve Spojených státech vnímán nejen jako herec, ale také jako politik, který si za dobu svého působení v pozici guvernéra vydobyl značné renomé. Proto nikoho nepřekvapilo, že se také vyjádřil k tomu, co se dělo v Kapitolu. 

Schwarzenegger na začátku svého videopříspěvku sdělil, že by americkým spoluobčanům i lidem z celého světa chtěl říct pár slov k tomu, co se odehrálo ve Washingtonu. „Vyrostl jsem v Rakousku. Velmi dobře vím, co byla Křištálová noc, pro někoho Noc rozbitého skla. Jednalo se o řádění nacistického ekvivalentu Proud Boys v roce 1938 proti Židům,“ připomněl Arnold.

„Středa byla Dnem rozbitého skla tady. Ve Spojených státech. Rozbité sklo bylo v oknech Kapitolu. Dav ale nerozbil jen ta, rozbil i myšlenky, které jsme považovali za samozřejmost,“ říká Schwarzenegger ve videu. „Nerozbili jen dveře budovy, ve které sídlí americká demokracie, pošlapali samotné principy, na nichž byla založena naše země,“ dodal.

Poté hollywoodská hvězda připomněla dobu, kdy vyrůstala ve Štýrském Hradci. „Vyrostl jsem v troskách země, která utrpěla ztrátu své demokracie. Narodil jsem se v roce 1947, dva roky po druhé světové válce. Když jsem vyrůstal, byl jsem obklopen zlomenými muži. Ne všichni byli vzteklí antisemité nebo nacisté, mnozí prostě kráčeli společně s ostatními,“ zavzpomínal Schwarzenegger.

„Vím, že v této zemi a na celém světě panuje strach, že by se něco takového mohlo stát právě tady,“ myslí si představitel akčních hrdinů. „Nyní tomu nevěřím, ale musíme si být vědomi hrozných důsledků sobectví a cynismu,“ řekl na twitteru. „Prezident Trump se snažil zvrátit výsledky spravedlivých voleb. Vyvolával puč tím, že obelhával lidi. Můj otec a naši sousedé byli také obelháváni a já vím, kam takové lži vedou,“ pokračoval Schwarzenegger.

„Trump je neúspěšný vůdce, zapíše se do historie jako nejhorší prezident vůbec. Dobré je, že brzy bude irelevantní jako starý tweet,“ dodal jeden z nejoblíbenějších filmových drsňáků a bývalý republikánský politik.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články