Sčítání 2021: V Česku přibylo obyvatel. Vzrostl i počet lidí s vyšším stupněm vzdělání

Sčítání lidu 2021, ilustrační foto (Český statistický úřad (ČSÚ))

Sčítání lidu 2021, ilustrační foto | FOTO: Český statistický úřad (ČSÚ)

Podle sčítání lidu z roku 2021 v Česku přibyli obyvatelé. Výsledky z uplynulého roku ukazují, že v České republice žilo 10 524 167 obyvatel, tedy o necelých 90 tisíc obyvatel více. Oproti minulému sčítání narostl počet osob s vyšším stupněm vzdělání. Mezi sečtenými bylo 50,7 % žen a 49,3 % mužů. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad na tiskové konferenci. Sčítání probíhá jednou za deset let.

Sčítání 2021 ukázalo, že téměř polovina obyvatel žila ve čtyřech krajích, a to v Praze, Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Průměrnému obyvateli republiky bylo 42,7 let, což je o 1,7 roku více,) než ukázaly výsledky před deseti roky. Průměrný věk byl vyšší u žen (44,1 let) než u mužů 41,2 let). Nejstarší obyvatelé s průměrným věkem 43,8 let žili ve Zlínském kraji.

Praha se oproti ostatním krajům odlišovala nejnižším průměrným věkem 41,4 let. V hlavním městě byl také nejnižší podíl obyvatel s českým státním občanstvím, a naopak nejvyšší počet vysokoškolsky vzdělaných obyvatel. Oproti tomu Karlovarský a Ústecký kraj obsahoval nejnižší podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel a nejvyšší podíl rozvedených a bez náboženské víry.

()

„Z výsledků sčítání vyplývá, že v České republice nadále vzrůstá zastoupení osob s vyššími stupni vzdělání. Počet vysokoškolsky vzdělaných přesáhl 1,5 milionu a oproti minulému sčítání vzrostl i počet lidí s úplným středním vzděláním zakončeným maturitou,“ upozornil Robert Šanda, věcný gestor Sčítání 2021. Ve skupině 15 a více let mělo 53,1 % minimálně střední vzdělání s maturitou. Podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním tvořil 18,7 %. V roce 2011 byl podíl vysokoškoláků značně nižší, a to 13,2 %.

Každý pátý obyvatel byl starší 65 let. Dětí ve věku 0-14 let bylo 16,1 %. Osoby v produktivním věku zaujímaly 63,5 % populace a nejčastěji žily v Praze. Nejpočetnější skupinou z jednotek věku zůstávala kategorie ve věku 45 let. Nejméně početnou skupinou byly osoby okolo věku 21 let, tedy generace z druhé poloviny 90. let. Mezi sečtenými ve věku 15 a více let bylo 32,1 % svobodných a 45,6 % ženatých či vdaných.

Sčítání lidu proběhlo v rozmezí 27. března až 11. května 2021 a šlo o první historické sčítání lidu, které bylo i v online podobě. „Je velmi potěšující, že plných 85 % obyvatel se sečetlo elektronicky a listinné formuláře se tak staly spíše doplňkovou formou. Předčilo to naše původní očekávání. Český statistický úřad také v maximální míře využil data z registrů státní správy, aby respondenty zatížil co nejméně,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. „Celý projekt probíhal v období covidu a nikdo netušil, jak nám s celou společností zamává se sčítáním,“ dodal. Sčítání nabízí unikátní porovnání s historií a zobrazuje demografický vývoj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]