Sdružení Svobodní Rusové odsuzuje barbarské ruské útoky na civilisty v Kremenčuku a Oděse

Obchodní středisko v Kremenčuku po zásahu ruskou raketou (State Emergency Service of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Obchodní středisko v Kremenčuku po zásahu ruskou raketou | FOTO: State Emergency Service of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Sdružení Svobodní Rusové v České republice vydalo prohlášení, ve kterém odsuzuje barbarské ruské útoky na civilisty v Kremenčuku a Oděse. Neformální sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení ani s dalšími opozičními ruskými skupinami.

V prohlášení se uvádí:

Při raketovém útoku ruské armády na obchodní centrum v ukrajinském městě Kremenčuk zahynulo nejméně dvacet civilistů, desítky dalších byly zraněny a desítky lidí se pohřešují. Je to neomluvitelný zločin, který zároveň vyvrací lži Kremlu o tom, že ruská armáda neútočí na civilní objekty. Útok v Kremenčuku byl barbarským zločinem proti lidem, kteří neměli s válkou nic společného a nikoho neohrožovali. V nákupním centru nebyli žádní ukrajinští vojáci ani žádná vojenská technika. Spolehlivě už byly vyvráceny také další výmysly Moskvy o tom, že centrum bylo zavřené, či dokonce v něm byly uskladněny zbraně.

(Týdeník FORUM)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok v Kremenčuku za teroristický čin. Ano, jednalo se o bestiální vraždu nevinných lidí. Stejně tak tomu bylo i v Oděse, kde ruská raketa zasáhla obytný dům a zabila minimálně osmnáct lidí. Nevyprovokovaný odporný útok na bezbranné civilisty!

Putinovský zločinný režim se po neúspěších ruské armády v počáteční fázi války rozhodl zničit Ukrajinu brutální likvidací ukrajinských měst s cílem zastrašit jejich obyvatele a zlomit jejich odpor. Násilnosti ruských vojsk na Ukrajině připomínají řádění nacistů v této zemi za II. světové války.

Svobodní Rusové odsuzují brutální ruské útoky v Kremenčuku, Oděse a dalších místech spojené s vražděním tamních civilistů a požadují přísné potrestání viníků mezinárodním soudním tribunálem. Je dobře, že Amnesty International již na základě svého vyšetřování vydalo oficiální zprávu, podle níž byl březnový bombový útok na Činoherní divadlo v Mariupolu, který způsobil smrt civilistů, válečným zločinem. Nicméně je nutné ve vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině pokračovat a na podezřelé z jejich spáchání vydat mezinárodní zatykače.

Vitalij Ginzburg, předseda Svobodných Rusů v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články