Sdružení Svobodní Rusové podporuje rozhodnutí Litvy omezit dopravu zboží do Kaliningradu

Ilustrační foto. (wikimedia.commons.org/CC BY-SA 3.0/Sergej Konegen)

Ilustrační foto. | FOTO: wikimedia.commons.org/CC BY-SA 3.0/Sergej Konegen

Sdružení Svobodní Rusové v České republice vydalo prohlášení, ve kterém odsuzuje vyhrožování Kremlu Litvě. Neformální sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení ani s dalšími opozičními ruskými skupinami.

Prohlášení publikujeme pro jeho závažnost v plném znění:

Litva uplatnila sankce Evropské unie vůči Ruské federaci a zakázala dopravu některých druhů zboží přes svoje území do ruské enklávy v Kaliningradu. Toto jednání jí nelze vytknout. Tato největší pobaltská země se rozhodla vystoupit proti Rusku, které bezdůvodně a bez vyhlášení války přepadlo sousední zemi. Litva tudíž neudělala nic svévolně a bez příčiny. Omezila přepravu vybraných produktů z důvodu agresivního chování Ruské federace, která hrubě porušila mezinárodní právo.  Nejedná se tedy o totální blokádu Kaliningradu. Tato ruská enkláva obklopena Polskem a Litvou je dále volně přístupná přes moře a rovněž lidé mohou  bez překážek cestovat vlakem do a z Kalinigradské oblasti. Navíc žádná dohoda o přepravě nákladů mezi Ruskou federací a Litevskou republikou neexistuje.

()

Stížnosti Moskvy na porušení mezinárodního práva ze strany Vilniusu jsou proto v této záležitosti bezpředmětné. Souhlasíme s trefným názorem litevské premiérky Ingrid Šimonytéové: „Je ironické poslouchat rétoriku o údajném porušování mezinárodního práva od země, která opakovaně porušila každou mezinárodní dohodu.“  Ano, Rusko, které na Ukrajině masakruje civilisty, rabuje a krade jeho obilí, nemá žádné morální právo se dovolávat mezinárodních smluv.

Podle zpráv z Kaliningradské oblasti už v reakci na litevská opatření vypukla nákupní panika. V obchodech jde na dračku hlavně stavební materiál, ale místní masově vykupují i některé druhy potravin, například mouku a cukr. Lidé v této enklávě si však musí uvědomit, že trpí za agresivní zločinnou politiku vedení své země. Nikdo Rusko nenutil posílat vojáky na Ukrajinu.

Navíc problémy obyvatel Kaliningradu jsou malicherné ve srovnání s tím, co musejí snášet Ukrajinci, které ruské nálety zabíjí a ničí jejich domovy. Ti mají den co den strach o holý život.

Proto krok Litvy vůči Rusku považujeme za oprávněný a má naši plnou podporu. Pokud si Rusko přeje ukončení sankcí, tak ať okamžitě stáhne svoje vojáky z Ukrajiny.

Vitalij Ginzburg, předseda Svobodných Rusů v České republice

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]