Sdružení Svobodní Rusové protestuje proti zákazu Memorialu

Zástupci Memorialu mezi účastníky tzv. "Pochodu miliónů" v Moskvě, který se konal 12. 6. 2012 pod heslem "Za Rusko bez Putina!" jako protest proti výsledkům prezidentských voleb. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0)

Zástupci Memorialu mezi účastníky tzv. "Pochodu miliónů" v Moskvě, který se konal 12. 6. 2012 pod heslem "Za Rusko bez Putina!" jako protest proti výsledkům prezidentských voleb. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení i s dalšími opozičními ruskými skupinami. Nyní vydali prohlášení k tomu, že Nejvyšší soud Ruské federace rozhodl nezákonně o likvidaci lidskoprávní instituce Memorial.

Svévole ruských úřadů dosáhla v případě zákazu instituce Memorial, která se mimo jiné zabývá zkoumáním stalinistických zločinů v komunistické éře Ruska, vrcholu. Účelová lež Nejvyššího ruského soudu je tak zřejmá, že nejen nepředložil žádné důkazy na podporu svých tvrzení, ale učinil absolutně vymyšlené prohlášení o této justiční zvůli. V každé normální demokratické zemi by to znamenalo potrestání pracovníků resortu spravedlnosti, kteří se této nezákonnosti dopustili. Jenomže Rusko není normální demokratickou zemí a nemá nezávislou justici. Ruské soudy běžně rozhodují na základě telefonátů silových složek.

()

Není proto divu, že na soudním jednání žalobci zastupující ruský stát výslovně uvedli, že jejich požadavky na likvidaci Memorialu jsou politicky motivované. To dokazuje fakt, že na Memorialu hlavně vadí jeho odhalování komunistických zločinů v éře Sovětského svazu.

Historická pravda o rudém teroru hájená Memorialem tak byla současným putinovským Ruskem prohlášena za lež a naopak nekonečné lži ruské propagandy za pravdu.

Přijaté rozhodnutí není zákonné ani obsahově, ani v souladu s procesními normami. Je zcela politické. Jeho cílem je definitivní odstranění občanské společnosti v Rusku, kriminalizace jakéhokoli nesouhlasu a zastrašování občanů.

Navíc je v jiných případech doprovázena i zvýšenou represí. Jedná se například o zpřísnění trestu šéfovi karelského památníku Juriji Dmitrijevovi, který se rovněž podílí  na odhalování stalinistických zvěrstev, ve vykonstruované kauze údajného pohlavního zneužívání vlastní dcery a další útok ruské tajné služby FSB na aktivistu Alexeje Navalného.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

V současné době a vinou Ruska napjaté mezinárodní situaci se jedná o demonstrativní odklon putinovského režimu od převzatých mezinárodních závazků, o zajetí celé ruské společnosti jako rukojmí a možná i o snahu vyjednávat se Západem o výměně občanských svobod za zrušení sankcí. Odpovědnost za perzekuci vlastního obyvatelstva nese zcela Vladimir Putin.

V této souvislosti je nutné nejen co nejdůrazněji odsoudit činy ruského prezidenta a jeho režimu, ale bude nutné podniknout rozhodné a účinné kroky, které by se neměly omezit jen na slovní protesty. V  poslední době totiž Vladimir Putin a jeho režim zcela opustili právní pole, a to jak v zahraniční, tak v domácí politice, a tento fakt nelze dále ignorovat.

Já, Vitalij Ginzburg jako předseda Svobodných Rusů vyzývám vládu České republiky a vlády všech demokratických zemí, aby přijaly program delegitimizace Putinova režimu.

Jedním z nejdůležitějších kroků tohoto programu by mělo být vytvoření seznamu ruských soudců, kteří se podílejí na nespravedlivých rozhodnutích a nezákonných rozsudcích. Proti nim by měly být uvaleny mezinárodní sankce včetně zákazu vstupu do demokratických zemí a zákazu vlastnit v nich majetek. Kritériem pro zařazení do tohoto seznamu mohou být rozhodnutí  Evropského soudu pro lidská práva přijatá proti Rusku, ale ruskou stranou záměrně ignorovaná. Je třeba zvážit také trestní stíhání těchto osob.

Přijetí těchto opatření by dokázalo, že ideály demokracie a právního státu nejsou prázdnými pojmy, a rovněž podpořilo ruský lid v jeho boji za skutečnou pluralitní občanskou společnost.

Vitalij Ginzburg, ruský podnikatel žijící v České republice

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com