Sebechvála miliardy zbytečných účtenek aneb Kvůli EET podraží i lékaři

ČTK

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Zatímco ministr financí není schopen přesvědčivě doložit, zda nezneužil emisi korunových dluhopisů ve výši 1,5 miliardy korun a mimořádně výhodné obchody s Agrofertem k obcházení daňové povinnosti v řádu stovek milionů korun, finanční správa se chlubí výběrem první miliardy účtenek. Současně vycházejí najevo další absurdity zákona o EET, jako je povinnost vydávat účtenky za lékařské posudky a potvrzení.

Naplnění definice zneužití práva

„Pokud vydáváte soukromé emise svým známým privátním investorům v objemech desítek milionů až jednotek miliard korun, tak nominální hodnota každého jednotlivého dluhopisu jedna koruna za mě nemá byznysově vůbec žádné opodstatnění jiné než dosáhnout daňové výhody. To přesně naplní definici zneužití práva,“ prohlásila bývalá náměstkyně ministra financí Lenka Hornochová.

ČTK

Andrej Babiš si ji sám vybral jako na slovo vzatou odbornici, proto nelze brát její názor na lehkou váhu. Policie už ostatně začala v této věci konat. Šéf hnutí ANO se může stokrát rozčilovat, že jde o organizovanou kampaň, když on sám by měl jít jako vrchní výběrčí daní příkladem. Nemohou existovat žádné pochybnosti o utajených třináctých komnatách jeho podnikání, zvláště pokud jemu podřízená finanční správa tvrdě šlape na paty malým podnikatelům a pokutuje je kvůli každé drobné nesrovnalosti.

V této souvislosti působí sebechvála finanční správy nepatřičně. Samozřejmě vyvstává otázka, k čemu onu miliardu zbytečných účtenek potřebuje, pokud pomineme možnost dokonale zmapovat situaci na trhu. Generální ředitel finanční správy Martin Janeček, který spatřuje potenciálního zločince v každé trafikantce, zatím není schopen věrohodně doložit daňový efekt zavedení EET.

Miliarda účtenek je hlavně symbolickým mementem gigantického papírování, které spolu s kontrolními hlášeními DPH zahlcuje zejména malé podnikatele. Současně mimoděk prozrazuje, jaká šance asi bude na výhru v připravované účtenkové loterii, kde se mají měsíčně rozdávat desítky tisíc cen v průměrné hodnotě 200 korun. A to je dosud do EET zapojena pouhá čtvrtina z předpokládaného počtu 600 tisíc účastníků.

EET v ordinacích

Mezi ně patří i lékaři, jichž se povinnost zavést EET týká od ledna příštího roku. Ve stínu narůstajících problémů šéfa státní kasy prosakují předpovědi, že spuštění tohoto systému bude znamenat ukončení mnoha lékařských praxí.

Obavy z důsledků zavedení EET zazněly na konferenci, na kterou se do Prahy sjelo tisíc praktických lékařů. „Problém vidíme v neefektivnosti využívání složitého a drahého systému pro minimum hotovostních obratů, které v ordinaci vykážeme,“ řekl deníku Právo Cyril Mucha, člen pracovní skupiny pro elektronické zdravotnictví Společnosti všeobecného lékařství. Podle něho jde většina plateb přes účty zdravotních pojišťoven. „Je to typické honění malých ryb za neadekvátně velkých nákladů.“

Podle něj bude mít zavedení EET  dopad hlavně na starší kolegy lékaře. Než by zaváděli v ordinacích EET, raději odejdou do důchodu. „To poškodí periferní části České republiky, kde je nejvíce starších lékařů, a není jasné, kdo nastoupí po nich,“ řekl Mucha a dodal, že „jelikož stát nepřislíbil žádné kompenzace jako například v pohostinství, budeme nuceni zvýšit ceny za služby v našich ordinacích a pokusit se vyrovnat náklady na EET.“

Platit víc by se mělo například za různé lékařské posudky či potvrzení, za které pacienti platí v ordinacích hotově. Sem patří mimo jiné lékařský posudek zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, který potřebují všichni řidiči od 65 let, potvrzení o očkování či k vydání zbrojního průkazu. Pacienti za ně zatím platili v průměru od dvou set do pěti set korun, teď budou muset sáhnout do kapsy hlouběji.

Probudila se i jindy hlasitá Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek dnes tvrdí, že se komora snaží lékaře z EET vyjmout, protože někteří doktoři dělají takových posudků jen několik měsíčně a kvůli tomu si budou muset pořídit a platit provoz celého systému. Ovšem příliš pozdě a neúspěšně, protože zproštění EET u lékařů neladí s Babišovou představou co nejmenšího počtu výjimek. Což na druhou stranu jemu samotnému nebrání neustále nějaké výjimky navrhovat.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by hlasy lékařů někdo vyslyšel. Ani jejich výhrady, že by měli léčit, nikoli papírovat. A Babišem a finanční správou vychvalovaná EET nerušeně pokračuje v plošném decimování celých sektorů drobného podnikání.

Negativní důsledky zavedení EET

Podle průzkumu Hospodářské komory poškodilo zavedení on-line pokladen 38 procent podnikatelů v cestovním ruchu. Stovky hospod a obchůdků zejména na venkově zavírají, mnozí majitelé po dvaceti letech podnikání. Další zdražují, přičemž povinnost provozovat EET je poslední kapkou. Pokračování úbytku pohostinských služeb se dá očekávat s nabytím účinnosti protikuřáckého zákona koncem května.

Výrazně se zkomplikovala situace regionálním autorům, nakladatelům a řemeslným výrobcům. Kvůli EET výrazně ubylo míst, kde mohou své produkty nabízet v komisním prodeji, což řadě z nich snížilo tržby až o třetinu. Stejně komplikovaná situace nastala hudebníkům a amatérským skupinám, které na svých koncertech prodávají svá cédéčka nebo reklamní předměty, což často nevystačí ani na provozní náklady. I na tyto prodeje se vztahuje EET.

Jednou z posledních absurdit je zjištění, že podle zákona budou muset mobilní operátoři od března příštího roku vydávat účtenky pěti milionům majitelů předplacených „kreditních“ karet za každý uskutečněný telefonický hovor, odeslanou SMS či připojení k internetu. Evidenci totiž podléhá nejen nabití kreditu, ale i jeho čerpání.

FB Andrej Babiš

Zdá se až neuvěřitelné, co všechno dokázali poslanci hlasující pro zákon o elektronické evidenci tržeb schválit. Pokud nenastane změna, a nic tomu zatím nenasvědčuje, do problémů se dostanou nejen největší operátoři, což by nejspíše kompenzovali na cenách nabízených služeb.

Vážné komplikace by nastaly především 200 menším virtuálním operátorům, kteří v jejich sítích fungují. Většina z nich nabízí právě předplacené karty, přičemž sotva přežívají. Jak sami přiznávají, na robustní technické řešení, které tato zákonná povinnost spojená s vysokými náklady vyžaduje, nebudou mít prostředky a jen to urychlí jejich konec. Znovu ve prospěch velkých hráčů.

Ve výše uvedených souvislostech působí sebechvála finanční správy jako výsměch od reality odtržených státních byrokratů, zcela pohroužených do vlastní neomylnosti. V čele s ministrem financí, který věnoval nesmírnou energii a kreativitu tomu, aby daní platil co nejméně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner