Sebevědomé matrjošky Lipovská a Bobošíková řádí v Babišově tisku

Facebook

Jana Bobošíková a Hana Lipovská | FOTO: Facebook

Hana Lipovská a Jana Bobošíková sepsaly další těžko čitelný pamflet a obdařily jím 19. září čtenáře na stránkách Babišova stranického tisku MF DNES. Rozsah skoro jako kdysi, metry čtverečné písmen v Rudém právu, klopotný jazyk v duchu Jaroslava Kojzara, myšlenky mdlé.

Obě dámy z Institutu Jany Bobošíkové (oficiální název je Institut svobody a demokracie) zbytečně popsaly velkou plochu, kam se dalo dát něco užitečnějšího, třeba nějaké recepty na dorty nebo návody na hubnutí. Stačilo jednou větou napsat, že podle jejich mínění máme co nejdřív vystoupit z Evropské unie a bylo by to hotové. To by ale neodpovídalo dojmu, který se má zřejmě vzbudit, tedy že tu pospolu píší akademička a úžasná manažerka. Paní Bobošíková by taky třeba doma neudělala dojem na svého manžela Pavla Bobošíka, který podniká v Rusku s tamním oligarchou.

Pavel Hofman

Co pisatelky pohnulo k jejich výkonu? Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přednesla zprávu o stavu Unie. Autorky se pokouší žertovat a píší, že ty věty „jako by vyšly z pera ruských či čínských trollů, jejichž cílem je Evropu zničit“.

Něco ocitujme: „Projev šéfky Komise a následné reakce eurokomisařů, europoslanců a premiérů plně odpovídají vtipu z pozdní normalizace: ‚Ano, soudružko předsedkyně, máte pravdu. Ten červený čtvereček je opravdu zelené kolečko.‘“

Tak od svazačky Bobošíkové, co vítala Husáka květinami a pak kandidovala za komunisty na prezidentku, je to skutečně půvabné.

Dále čteme, že „totalitářští trollové“ v plánech Komise „ponechali upřímná slova o tom, že ‚musíme obnovit čtyři svobody‘ a že ‚Evropa v sobě musí probudit novou vitalitu‘. Nedůsledně tak nechali problesknout holou pravdu – a sice, že čtyři svobody, tedy volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu, téměř neexistují a Evropa dnes mrtvolně spí. Další moment, kdy tvůrci fake news von der Leyenovou neuhlídali, nastal, když nechali zaznít její volání, aby se Unie ‚stala moderní, konkurenceschopnou ekonomikou, jež pracuje ve prospěch lidí‘. Tak se Evropané mohli konečně z nejvyšších míst dozvědět, že Evropa je nemoderní, nekonkurenceschopná a pracující proti vůli i zájmu občanů.“

Lipovská a Bobošíková pak komentují slova „Ať žije Evropa!“ svým nářkem: „Ano, ať žije. Ale my se ptáme: Která Evropa? Evropa Čechů, Švýcarů, Řeků, Bělorusů nebo Dánů, kteří chtějí žít své životy na svůj vlastní účet ve vzájemné hospodářské spolupráci, klidu a míru? Anebo Evropa dezinformátorů, agresivně sejících semena rozkolu, nejednoty, zvrácených hodnot, Evropa, která se nehlásí ke svým křesťansko-židovskoantickým kořenům? A čí Evropa má žít? Ta Ursuly von der Leyenové, nebo desítek milionů svobodných občanů suverénních států? A konečně – pro koho má Evropa žít a pracovat? Pro ty, kdo v Evropě neseli, ale derou se do ní sklízet, anebo pro dědice těch, kdo přeměnili pole válečná v pole úrodná?“

Není snadné rozeznat, v čí hlavě se urodily jednotlivé věty. Obraty jako „pole válečná a pole úrodná“ a „semena rozkolu“ by odpovídaly vkusu a myšlenkovému rozhledu Jany Bobošíkové, stejně jako jiné fráze, které se klopotně pokouší o nějaký básnický jazyk.

Nemá cenu se tím výplodem nějak podrobně zabývat, to bychom mohli rovnou diskutovat s nějakým robotem z trollfabriky v Sankt Petěrburgu. Nebudeme brát vážně ani kostýmy, které na sebe matrjošky berou, jednou konzervativně katolický, jindy vlastenecký a libertariánský a bezpřívlastkově demokratický. Stejně tak je jedno, jestli jsou autorky jen hloupé, nebo navedené. Stačí ten produkt. Ten je vytvořený podle mustru ruské hybridní propagandy a sotva se to zamaskuje tím, že si z toho pisatelky budou dělat legraci.

Prostě se na stránkách patřících oligarchovi Andreji Babišovi, který se cítí utiskován Bruselem, dámy vyřádily, aby sdělily, že bílá je černá. Jedno z mála míst na planetě, kde se lidé svobodně pohybují, mluví a obchodují, líčí jako peklo, z kterého se musíme osvobodit. Kdyby k tomu náhodou došlo, nejspíš pak před následky tiší zmizí, jako to provedli strůjci brexitu, nebo se přimotají k nějakému dalšímu korytu, pokud ještě nějaké bude.

Jen (nejspíš zbytečný) vzkaz pro Hanu Lipovskou: Čím déle tímhle vlakem pojedete, tím hůř seženete zpáteční lístek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner