Sebevědomý Fiala, jednotné NATO a ruský salát v pevnosti Madrid

Lídři zemí na summitu NATO v Madridu (NATO / se souhlasem)

Lídři zemí na summitu NATO v Madridu | FOTO: NATO / se souhlasem

Ano, proč si to nepřiznat, je to zážitek, a to i pro někoho, jako je autorka tohoto textu, která vnímá letadlo s asi stejným zájmem jako běžný linkový autobus. Když totiž vystoupíte během červnového summitu NATO na madridském letišti Torrejón, hned v první chvíli víte, že to bude velké – a taky že je. Po pravé straně stojí Air Force One s doprovodem. Je to tak, Joe Biden už je tady, přivítal jej dokonce král. Jinak ale není zdaleka sám, 41 světových lídrů dorazilo jednat.

Letištní plocha plná letadel zahraničních delegací od Austrálie, přes Turecko až po Českou republiku naznačuje, že tohle není běžná zahraniční návštěva českého premiéra Petra Fialy. A tomu odpovídají i další okolnosti.

(Týdeník FORUM)

Cesta v koloně naznačí, že město je skutečně hlídané a uzavřené, je k tomu dobrý důvod, a pozdní večer prvního dne to potvrdí – centrum je prázdné, všude je policie, armáda a do některých ulic není možné se dostat. Pro novináře to má také svoje menší i větší zádrhele. Na výstaviště IFEMA, kde se summit NATO poznamenaný válkou na Ukrajině koná, jezdí pouze tzv. shuttle bus, tedy autobus, který se v pravidelných intervalech vrací, aby nabral další pasažéry. Jinak se tam prostě nedostanete.

V úterý ráno na tzv. doorstepu, tedy po příjezdu před vchodem zastavují někteří politici, někdo jen pokyne, Petr Fiala promluví k novinářům. Působí sebejistě a civilizovaně – ano, jaká to změna, musí člověka nutně napadnout, protože… prostě proto.

Kontroly jsou všude. Menší pozdvižení vzbudí nabídka jídla na místě, je tu totiž také tzv. ruský salát. Čecha to asi trochu naštve, protože tohle je bramborový salát, ostatní včetně agentury Reuters řeší, co to má být.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Sice se pořád tak nějak čeká, ve skutečnosti to ale jde rychle. Než jsem dopsala rozhovor s Tomášem Pojarem, v němž jsme mj. mluvili o jednání s Tureckem kvůli vstupu Finska a Švédska do NATO, bylo sděleno, že Turecko souhlasí. Ráno vyšla zpráva o tom, jaká letadla bude potřebovat česká armáda, aby Švédové odpoledne oznámili, že Česku bezplatně přenechají gripeny.

NATO jasně označilo Rusko za hrozbu. Stejně tak Čínu. Všichni unisono slibují další pomoc Ukrajině, tak jak ji prezident Zelenskyj žádá. Posílení východního křídla NATO, víc vojáků, víc zbraní. Jsme jednotní jako nikdy, vzkazují z madridské pevnosti politici Vladimiru Putinovi. Ve čtvrtek tenhle vzkaz pojedou předávat svým zemím. Budou hledat peníze i politickou sílu. Ale jedno je jasné – svět se změnil. Nepřítel je jasný. A Putin se opravdu radovat nemůže.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]